За час Другої Світової війни тут катували понад мільйон 300 тисяч осіб. Мільйон з них - євреї.

"Тітка моя пішла до крематорію, як ми сюди потрапили. То я залишилася сама", - каже колишня ув'язнена концтабору Льоля Вейсольц.

Поранених, військовополонених та польських євреїв тут знищували у газових камерах циклоном Б. Щодня в таборі закатовували до 20 тисяч в’язнів.

"Апостол Павло колись казав: "Не давай злу побороти тебе, але перемагай зло добром." От оце добро людське ми повинні нести. Але, щоб його зрозуміти, його вагу і ціну, то треба прийти і поклонитися цій землі", - каже народний депутат України, Християнсько-Демократичний Союз Оксана Білозір.

Жінкам обстригали волосся, з нього ткали полотно. На дітях - особливо близнюках чи карликах - проводили медексперименти. За даними істориків, в цих стінах мучилося понад 200 тисяч дітлахів. Вижили лише 600.

"Приходять сюди, дивляться, усвідомлюють, плачуть - це є таким добрим застереженням, щоб ніколи не повторилось те, що пережили люди під час Другої Світової»я, - каже народний депутат України, Християнсько-Демократичний Союз Володимир Стретович.

Історикам відомо про 800 спроб втечі з цього концтабору. Майже 200 з них завершились успіхом. Однак за втечу карали або ж родичів в’язня, або ж друзів по бараку.

"За трьох поляків, які втікали, тут повісили 12 в сорок третьому році. А коли бачиш дванадцять друзів, то вже перестаєш думати про втечу, тому що карали друзів", - каже екскурсовод Музею "Освенцім" Данута Тишкевіч.

Натомість Україна до створення таких музеїв концентраційних таборів сталінського режиму ще не готова.

"Напевне, ще не прийшли ті люди, які б думали саме так - цілісними категоріями. А не, можливо, якимись відсотками. Вимірюючи перспективу країни тільки власною кар’єрою, власними планами", - каже народний депутат України, Християнсько-Демократичний Союз Володимир Марущенко.

Освенцім щодня відвідує до 10 тисяч туристів зі всього світу, значна частина з них - і з Німеччини.