Сайт "24" розпочав проект до Дня Незалежності. 25 років самостійного шляху, 25 років досягнень і звершень. Чим запам’ятався кожен рік? Згадайте з нами – як це було!

Все почалось ще у ніч проти 16 травня 2004 року в Стамбулі, коли українська виконавиця Руслана з піснею Wild Dances здобула перемогу. Відтак, наступний конкурс мав відбуватися в Україні. Містом-господарем наші чиновники тоді обрали Київ.

До проведення українського Євробачення почали готуватися не одразу. Оргкомітет на чолі з Віктором Януковичем тягнув аж до лютого. А договори зі 125 компаніями підписувались у останній момент.

З місцем, де відбувався пісенний форум, також не все було гладенько. Спершу як варіант розглядався Міжнародний виставковий центр, і там навіть для цього розпочали ремонт. Проте згодом організатори вирішили, що Євробачення-2005 проходитиме у Палаці Спорту.

Палац Спорту, Україна, Євробачення

Бюджет конкурсу становив близько 23 мільйонів доларів (120 мільйонів гривень), більшу частину з яких виділила наша держава – майже 13 мільйонів доларів (68 мільйонів гривень). Ще кілька мільйонів дала Європейська мовна спілка, а решта – гроші спонсорів.

Євробачення-2005 було ювілейним – 50-м. Головною темою конкурсу було "Пробудження", що символізувало початок нового життя та готовність України стати частинкою Європи. Зачіпалась тут і тема свята Івана Купала.

Читайте також: 2004 – Андрій Шевченко отримав нагороду кращому футболісту Європи

А коротенькі ролики, які демонструвалися перед виступом кожного учасника, знімав режисер "Мамая" та "Поводира" Олесь Санін – у них він показав всю красу України, і це побачили мільярди глядачів у всьому світі.

Ведучими ж були Павло Шилько, більш відомий як DJ Паша, та Марія Єфросиніна. Відзначимо, що вести Євробачення-2005 також могли як попередня переможниця Руслана, так і брат нинішнього мера Києва Володимир Кличко. Проте перша відмовилась від такої пропозиції через велику занятість у ролі посла доброї волі ЮНІСЕФ, а український боксер через відсутність електронного суфлера. Щоправда, у підсумку Володимир разом з братом і Руслана все ж стали маленькою частинкою фіналу.

Кличко, Руслана, Євробачення-2005

Кличко, Руслана, Євробачення-2005

Загалом у Євробаченні-2005 взяли участь 39 країн, включно з двома новобранцями: Болгарією та Молдовою. Міг відбутися тут і ще один досить цікавий дебют. Мова йде про Ліван, який уже навіть обрав Алін Лахуд як учасницю, проте у самій країні хотіли дещо скоротити трансляцію конкурсу, обрізавши виступ Ізраїлю. На це Європейська мовна спілка відповіла невдоволенням, наголосивши, що все слід показувати в повному обсязі та не має бути жодної політики. Тому азійці згодом вирішили відмовитись від поїздки до України.

Нашу ж державу представляли "Ґринджоли", які кількома місяцями раніше вразили всіх піснею "Разом нас багато" – неофіційним гімном Помаранчевої революції. Оскільки Євробачення є аполітичним, тому музиканти дещо пом'якшили свою композицію та зробили її більш соціальною. У підсумку Європа цього не зрозуміла, і ми посіли 19 сходинку – поки найнижчу за увесь час участі України на конкурсі.

Тріумфувала в Україні ж представниця Греції Єлена Папарізу з піснею My Number One, а другу та третю сходинку відповідно посіли співачка з Мальти К'яра з композицією Angel і румуни Лумініца Ангел з гуртом Sistem, які намагалися зачарувати Європу хітом Let Me Try. Відзначимо, що у церемонії нагородження взяв участь і тодішній президент Віктор Ющенко, який подарував переможниці спеціальний подарунок – золоту пектораль вагою 50 грамів у формі старовинної скіфської прикраси.

Євробачення-2005 пройшло в Україні на досить високому рівні. Фахівці досі його вважають одним з найкращих. Крім того, запам'ятався конкурс і великою кількістю якісних музикантів і яскравих персонажів, пісні яких ще довго лунали в колонках європейців.

Фото: Getty Images

Редакція "24" вітає усіх з прийдешнім Днем Незалежності!