Так пише Newsweek про серію смертей кількох людей, які були пов'язані з "Партією регіонів" та олігархом Рінатом Ахметовим.

Як зазначає автор статті Максим Такер, "війна України з діючими за підтримки Росії сепаратистами — не єдиний конфлікт у цій країні... Реформісти... з боєм намагаються звільнити корумповані держустанови із задушливих обіймів кількох надзвичайно багатих бізнесменів". У березні битва реформістів з олігархами, що йде "в основному за закритими дверима", вихлюпнулася в публічний простір: колишній губернатор Дніпропетровської області, мільярдер Ігор Коломойський організував захоплення офісів двох державних енергетичних компаній у Києві, нагадує журналіст.

За останні три місяці щонайменше вісім чиновників, які отримали призначення від режиму Януковича, (...) померли при загадкових обставинах. І українські правоохоронні органи не хочуть говорити про цих людей,
— пише Newsweek.

У статті підкреслюється, що всі вісім осіб були пов'язані з "Партією регіонів".

Читайте також: Правоохоронці не бачать зв'язку між самогубствами екс-регіоналів

Один з них — старший прокурор Малиновського району Одеси Сергій Мельничук — в березні "був скинутий" з балкона на дев'ятому поверсі житлового будинку. "22 березня, коли було виявлено тіло Мельничука, поліція спочатку заявила місцевим журналістам, що чоловік наклав на себе руки. Однак незабаром з'ясувалося, що стривожені сусіди пізно ввечері чули звуки боротьби і викликали поліцію. Патологоанатоми виявили, що загиблого перед падінням сильно побили. В той же день одеська прокуратура кваліфікувала "суїцид" Мельничука як вбивство і заарештувала колишнього співробітника поліції, якого називають лише "громадянином К.".

Newsweek направив до Генеральної прокуратури України запит про хід розслідування семи інших подібних випадків. У відомстві заявили, що інформація по цих справах є "державною таємницею — вражаюче твердження, якщо врахувати, що йдеться про низку начебто не пов'язаних між собою випадків загибелі цивільних осіб, які вони самі (службовці Генеральної прокуратури) в розмові з журналістами оголосили самогубствами". "Після втручання президентської адміністрації Генеральна прокуратура повідомила, що по чотирьох із семи смертей заведено справу про вбивство, а ще по двох випадках стаття поки не вибрана. Решта дві справи були закриті у зв'язку з відсутністю ознак злочину. Більше ніякої інформації нам не надали", — повідомляє Такер.

За його словами, "головну роль у цій детективній історії" грає найбагатша людина України Рінат Ахметов.

Як каже журналіст Hromadske TV Дмитро Гнап, "Ахметов був сірим кардиналом "Партії регіонів". Офіційним лідером був Янукович, але саме Ахметов контролював все фінансування, всі політичні дії партії". Ці дії стали приводом для порушення численних кримінальних справ, "але оскільки деякі з тих, хто найбільше знав про діяльність Ахметова, тепер мертві, переконати інших дати свідчення в суді, можливо, не вдасться ніколи", йдеться в матеріалі.

Автор розповідає про деякі з цих вбивств. 9 березня від вогнепального поранення у себе вдома помер колишній депутат від "Партії регіонів" Сергій Мельник. Біля нього знайшли передсмертну записку. Мельник був засновником охоронної організації, яка "наглядала за активами створеної Ахметовим керуючої компанії Systems Capital Management". Як стверджує Гнап, "Мельник багато знав про Ахметова, про те, як він отримав у власність державне майно".

Через три дні після смерті Мельника був знайдений мертвим ще один екс-парламентарій від "Партії регіонів" і колишній губернатор Запорізької області Олександр Пеклушенко, також "тісно пов'язаний з інтересами Ахметова в області бізнесу". У період з 26 січня по 28 лютого 2015 року, незадовго до того, як померли Мельник та Пеклушенко, не стало ще п'ятьох — Михайла Чечетова, Олексія Колесника, Миколи Сергієнка, Сергія Вальтера та Олександра Бордюга.

Читайте також: Запорізький прокурор назвав суїцид Пеклушенка "чоловічим вчинком"

"Всі вони отримували призначення від "Партії регіонів", і всі при новому уряді опинилися під слідством. Не маючи доступу до доказів з місця злочину, неможливо зрозуміти, що це було: чи то Ахметов замовив замахи на колишніх союзників, чи то це зробив хтось інший, або ж дев'ять (вище говорилося про вісім жертв — ред.) заможних людей просто не витримали тиску, пов'язаного зі статусом підслідного", — зазначає кореспондент.

Останньої версії дотримуються представники попередньої адміністрації: "Я все-таки вважаю, що це самогубство. Не думаю, що ці експертні думки, що вони занадто багато знали, серйозні. Вони просто були не надто глибокими та обачними людьми. Вони були слабкі і за життя", — сказав у розмові з кореспондентом Newsweek високопоставлений чиновник з адміністрації Януковича, чиє ім'я не названо.

"Коли бачиш, як головні прокурори країни виходять з будівлі Генеральної прокуратури в стильних костюмах і розсаджуються по блискучих "Порше", "БМВ" і "Лендроверах", стає ясно, що зарплата державного прокурора, яка в перерахунку становить 400 євро, — не єдине джерело їхніх доходів... На кону стоять великі суми грошей, так що правду про ці смерті ми в найближчому майбутньому, швидше за все, не дізнаємося", — підсумовує Такер.