Для втілення в життя цієї ідеї у Верховній Раді 21 березня зареєстрували проект Закону про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" (щодо особливостей функціонування Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів протягом перехідного періоду).

За інформацією РПР, за результатами конкурсу на посади керівників новостворених місцевих прокуратур генеральний прокурор призначив 84% колишніх начальників. Активісти вважають, що таким чином лише закріпляться схеми, які вибудовувалися у системі десятиріччями. А тому започаткування прокурорського самоуправління призведе не до децентралізації, а до посилення залежності від генпрокурора, оскільки відсутній зовнішній вплив на призначення прокурорів, зберігається непрозора вертикаль управління.

Група нардепів та експертів пропонують створити незалежну Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокурорів терміном на 3 роки. До її складу мають увійти (згідно з законопроектом) 1 адвокат, 2 науковці, 3 представники від уповноваженого ВРУ з прав людини, і 7 прокурорів з держав-членів ЄС, США і Канади.

Повноваження комісії: відбір та призначення на посади прокурорів, звільнення та переведення прокурорів, розгляд скарг на дії прокурорів, виконання повноважень Ради прокурорів на перехідний термін (3 роки), зокрема, погодження призначення прокурорів на адміністративні посади.

Комісія упродовж одного року має провести конкурси на посади в усіх регіональних прокуратурах, а потім — у Генпрокуратуру. До конкурсів пропонують допустити тільки прокурорів і працівників без досвіду роботи у прокуратурі.

Розчарування і провал — це те, чого ми можемо дочекатися, якщо не будемо втручатися. Прокурорська система — дуже закрита. Ні громадяни, ні депутати не мають доступу до неї. Це значить — вони щось там зроблять, поставлять "галочку", а ми й не знатимемо, де стався збій. Тому і пропонуємо ввести в кваліфікаційну комісію людей, які відповідатимуть, щоб ця система була прозорою, не замикалась на собі. Головне — що це мають бути люди, незалежні від прокурорів,
— сказав Найєм.

Створення кваліфікаційної комісії, відповідно до цього законопроекту, має відбутися до 15 квітня. Експерт РПР Олександр Банчук відзначив, що шансів на те, що законопроект проголосують до цієї дати — мало. Нардепи вважають, що головне — наявність політичної волі у парламенті.

Я була свідком, що коли дуже треба, то деякі закони приймалися і за один день, і за два тижні, за скороченими процедурами тощо. Це питання виключно бажання, політичної волі всередині Верховної Ради,
— пообіцяла Олена Сотник.

Якщо ж законопроект не буде прийнятий, вважають його ініціатори, нинішня комісія, яка відповідає за добір та переведення прокурорів, а також вирішує питання щодо їхньої дисциплінарної відповідальності та звільнення, закріпить на найближчі роки існуючу вертикаль призначень у прокуратурі.