Археологи знайшли безліч предметів побуту і людські рештки того часу. За їхніми словами — це поселення так званої Ямної культури, де люди зносили каміння, викладали з нього круглі фігури й викопували рівчаки, зробивши культовий комплекс. А все для того, щоб приносити жертовну їжу в керамічному посуді.

Це спільні ритуальні або побутові ідеї у житті тих людей. Якщо ми дослідимо цю пам’ятку повністю і дослідимо, які концепти були покладені у створення такої архітектури, то це нас наблизить до відтворення світогляду цих людей,
— розповів археолог Симон Радченко.

Серед знахідок є й кістки та черепки з рештками тваринної їжі. Це означає, що племена тримали свійську худобу, вживали м'ясо та молоко. Аналізи ДНК свідчать, що ямники – це прямі прародичі європейських народів.

Читайте також: Рештки мамонта виявили на Донбасі

Святилище епохи ранньої бронзи виявили ще у 2013 році. Його називають українським "Стоунхенджем". Адже звідси ямники спостерігали за небом і зірками.

Територію упорядкували та надали первісного вигляду. Тож туристів тут не бракує. А науковці не припиняють робіт, адже переконані, що під землею ще чимало реліквій.

Окрім побутових речей, археологи натрапили на людські поховання. Дослідження триватимуть ще не один рік. Адже комплекс настільки великий, що за 16 років розкопали лише чверть території.