Фанати ФК "Верес" не лише вимагають повернути команду у гру, а й самі допомагають їй стати на ноги. Шлях, яким вони вирішили іти – унікальний для України. Хлопці хочуть підтримати команду своїми кревними.

Зараз усе місто заполонила реклама нового проекту, жителі Рівного знають – "Верес" можна і треба відродити. Та як же сталося, що команда з такою підтримкою, взагалі зникла?

Зліт

Професійний футбольний клуб у Рівному з'явився ще 1957-го року. Місцева команда за часів СРСР зірок з неба ніколи не хапала. Втім у роки незалежності, коли футбольні клуби стали для власників показником престижу, рівненська команда також знайшла свого спонсора.

Путівку до вищої ліги команда завоювала з першої спроби. Щоб з тріском з неї не вилетіти, склад потрібно було серйозно підсилювати. Тоді ж і запросили з московського клубу "Асмарал" ледь не півдюжини гравців. Перший матч в елітному дивізіоні В'ячеслав Кобилецький – в минулому один з тренерів "Вересу", – пам'ятає добре.

А-от Олегові Кучеру, тоді молодому місцевому півзахиснику, "Верес" відкрив дорогу у великий футбол. 13 років гри на полі, далі посада в обласній федерації футболу. Зараз Кучер грає за першість міста серед любителів. Він не з чуток знає, в чому був секрет успіху "Вересу" – команди з невеликим бюджетом – у 90-ті роки.

Перший сезон в еліті видався складним. Команда посіла останнє місце, але вищу лігу не залишила. "Вересу" тоді пощастило, оскільки збільшили кількість учасників першості. А от наступний сезон став найуспішнішим в історії клубу. Чемпіонат сезону 93-94 років колектив закінчив 12-м, а в кубку України дійшов до півфіналу, вибивши київське "Динамо".

Сергій Татаренко – рівненський журналіст і давній уболівальник "Вересу" – успіхи клубу пам'ятає дуже добре. Каже, команда була важливим соціальним явищем у місті.

Занепад

Та після відмінного сезону 94-го року настав серйозний спад. З колективу пішли лідери, адекватну заміну їм знайти не вдалося. У 95-му "Верес" вилетів з елітного дивізіону. Та найгірше було те, що команду не міг більше утримувати її головний спонсор.

Занепад тривав довго. З першої ліги "Верес" потрапив до другої. 2011 року через мізерне фінансування команда втратила професійний статус. Разом із тим занепадала і спортивна інфраструктура – зокрема, стадіон "Авангард", на якому виступав клуб.

Зараз у футбол тут грають рідко – переважно діти та аматори. Трибуни почали перебудовувати вже давно. На третині секторів лави замінили на пластикові сидіння – їх чотири з половиною тисячі, інші місця встигли лише демонтувати. Вболівальник "Вересу" Сергій Татаренко розповідає, – через епічні руйнування, арену в місті люди часто порівнюють із давньоримським амфітеатром, де билися гладіатори.

Відродження

Своїми масштабними акціями фанатам вдалося привернути увагу бізнесменів, аби ті знову поставили клуб "Верес" на ноги. Одним із лобістів відродження команди став колишній зять екс-президента України Віктора Ющенка Олексій Хахльов. Він, до речі, зараз очолює місцеву федерацію футболу. Визначились уже і з керівництвом клубу.

В пошуках грошей для команди вирішили запозичити досвід каталонської "Барселони". Підтримати клуб грішми віднедавна може будь-хто, мінімальний внесок 100 гривень. Відтак, власником команди стане не один-два бізнесмени, а все місто. Мовляв, "Барселоні" вдалося залучити кошти зі 150 тисяч уболівальників. У Рівному сподіваються зібрати 20 тисяч охочих.

У новий колектив уже відбирають гравців. Кожен день на оглядини приходить кілька десятків футболістів. Уже цього сезону команда подасть заявку на участь у другій лізі чемпіонату України. Не забувають у Рівному і про дитячу школу, адже це майбутнє місцевого футболу. Незалежно від того буде тут професійна команда чи ні.