Зараз офіційним днем утворення СРСР вважається 30 грудня 1922 року. Тоді перший всесоюзний з'їзд рад ухвалив "угоду про створення СРСР".

Її перед тим підписали представники російської, української, білоруської та закавказької соціалістичних республік.

Формально всі держави залишалися незалежними та мали право вести власну зовнішню політику. Насправді, це була лише фікція – все контролювала Москва.

Тому радянській владі знадобилося ще пів року, щоб остаточно узгодити усі положення документа та офіційно його ратифікувати. 6 липня також було прийнято рішення про створення органів виконавчої влади молодої держави – Ради народних комісарів СРСР та наркоматів – міністерств.

Читайте також:Як комуністи поспіхом знищили понад 20 тисяч осіб на Західній Україні

На чолі раднаркому став вождь всіх трудящих – Володимир Ленін. В нього було 6 замісників, загалом радянський уряд налічував 10 наркоматів. До Раднаркому потрапили Троцький, Камєнєв, Зіновьєв, Дзержинський, Риков та інший. Усіх їх потім стратить Сталін під час чисток 30-х років.

Зрештою, саме з 6 липня, коли в СРСР остаточно оформилася вертикаль влади, почалася боротьба між партійними босами. Хворий Ленін, який з кінця 1922 року фактично не брав участі в управлінні країною, вважався номінальним лідером.

Запеклу боротьбу за владу почали Троцький та Сталін. При чому останній за дуже короткий час зміг переманити на свій бік більшість членів Політбюро та Раднаркому і здолав Троцького. Усіх своїх союзників Сталін згодом стратить.