Провал голосування за законопроекти, які є необхідними для введення безвізового режиму з ЄС, різкі заяви представників парламентських фракцій, бійки між депутатами та активізація заяв про можливість проведення дострокових парламентських виборів свідчать про те, що напруга в українському парламенті поступово зростає. На тлі відносного затишшя бойових дій це стає особливо помітно.

Журналісти сайту "24" спробували розібратися в тому, що відбувається в парламентській коаліції та чим Україні може загрожувати її втрата.

Чому кожне затишшя у зоні бойових дій супроводжується активізацією скандалів із політиками у Києві?

Тому що за відсутності активних бойових дій у зоні проведення АТО увага українців зосереджується на інших подіях всередині держави. В тому числі – і на діяльності політиків, які, нажаль, схильні до популізму та мають талант влаштовувати своєрідний "цирк" задля задоволення і своїх особистих, і політичних амбіцій. Коли бойові дії на сході країни активізуються, вказані звички політиків нікуди не діваються, просто більшості громадян стає не до них.

Що таке коаліція і для чого вона потрібна?

Це форма співпраці парламентських фракцій. Коаліцію вони створюють задля того, аби сформувати уряд та забезпечити контроль за діяльністю законодавчої та виконавчої гілок влади. Крім того, саме коаліції належить право приймати рішення з усіх питань діяльності парламенту, для вирішення яких потрібна більшість голосів від конституційного складу (тобто всіх обраних до парламенту депутатів) Верховної Ради.

Наскільки серйозними є суперечки всередині коаліції?

Вони існують, але поки що не є критичними. За словами політолога Олексія Гараня, зараз може йтися про те, що фракції "Самопоміч" і "Батьківщина", перебуваючи в коаліції, не будуть підтримувати більшість рішень (як у ситуації із голосуванням за безвізові закони), але формально не вийдуть із коаліції, оскільки тоді на них ляжуть звинувачення в її розвалі.

Чи є ризик розвалу коаліції?

Безумовно, але в рамках ймовірності зустріти лідерів парламентських фракцій у столичному метро без охорони – або так, або ні. Експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко запевняє, що певне невдоволення всередині фракцій, які входять до коаліції, дійсно існує, як і політична конкуренція серед них. Однак чітко сформульованих заяв, щодо виходу із коаліції поки ніхто не зробив.

Чим загрожує розвал коаліції?

Президент буде вимушений розпочати процес формування нової коаліції, цього разу – і за участі представників колишньої Партії регіонів, які нині входять до "Опозиційного блоку". Для Петра Порошенка це означатиме політичну смерть. Інший варіант – призначити дострокові парламентські вибори. Наприклад, навесні наступного року.

Хто говорить про дострокові вибори парламенту?

Потроху і абстрактно – всі. І політологи, і депутати, і політики. Особливо ці розмови активізувалися напередодні проведення місцевих виборів. Однак, за словами спікера Володимира Гройсмана, розбіжності в коаліції завжди були, так само як і "спроби знайти спільну мову, і в багатьох випадках це вдавалося".

Кому потрібні дострокові вибори у Раду?

По-перше, окремим політичним силам, які входять до складу нинішньої коаліції. Комусь не подобається, що їхнім порадам приділяють мало уваги під час прийняття значимих для держави рішень. Комусь – хочеться мати більше впливу і більшу кількість депутатів у Раді. "Батьківщина", "Опозиційний блок", УКРОП і "Самопоміч" розраховували на дострокові вибори, бо сподівалися, що додадуть у рейтингах. Але місцеві вибори показали, що успіхи у них не настільки великі, як вони сподівалися.

По-друге, Кремлю. Політичні міжусобиці та сварки всередині країни рідко ідуть на користь державі в умовах зовнішньої агресії. Проведення виборів – ще один елемент для ускладнення політичної ситуації в Україні, та привід для виникнення серйозних проблем, що цілком вкладається у нову стратегію Путіна щодо України.

Чим дострокові вибори можуть загрожувати Україні?

Політичною та економічною дестабілізацією. Якщо почнеться новий виборчий цикл, то від цього програють всі політичні сили. Це означає, що у 2016 рік Україна може вступити без уряду і без затвердженого бюджету. І з загрозою дефолту на додачу, оскільки МВФ працює з конкретним урядом під конкретну програму. Плюс репутаційні втрати української влади в очах західних партнерів, підтримка яких для України зараз є вкрай важливою.

Якою є вірогідність, що вибори відбудуться?

Поки що – низькою. Чимало факторів говорять про те, що наразі інстинкт політичного самозбереження в учасників коаліції перевищує амбіції. Вони чудово розуміють, розраховувати на однозначне лідерство зараз не може жодна політична сила. Тобто більшість тих, хто зараз є депутатами, внаслідок проведення дострокових парламентських виборів зараз запросто можуть перестати ними бути.

Багато чого залежатиме і від того, що відбуватиметься 2 грудня. Тоді збігає термін, коли нинішній Кабінет міністрів втрачає річний імунітет і парламентська коаліція може поставити питання про висловлення недовіри прем’єр-міністру, а відповідно – і уряду. Тоді депутати матимуть можливість змінити або низку міністрів, або весь Кабмін разом із прем’єром. За словами Тищенко, якщо такі сценарії будуть запущені, постане питання щодо подальшого формату коаліції, нового уряду, нового прем’єр-міністра. Якщо вони не будуть вирішені за 30 днів — це може потенційно спричинити достроковий розпуск парламенту і дострокові президентські вибори.

Читайте також: Яка партія в Україні найпопулярніша: інфографіка