У США — ФБР, а в Україні — ДБР. Державне бюро розслідувань — антикорупційний орган "№1". Його завдання — розслідувати злочини, скоєні першими особами держави, правоохоронцями та суддями. ДБР — це така собі поліція над поліцією, яка візьме на себе розслідування справ, котрими зараз займається ГПУ, СБУ та поліція.

Окрім того, зникне військова прокуратура, а СБУ та поліція втратять частину слідчих функцій. Їх перейме бюро розслідувань. Передбачають, що у ДБР працюватиме півтори тисячі осіб з територіальними управліннями по всій країні. І хоча закон про бюро набув чинності 1 березня, керівника і двох його заступників і досі не призначили. Набір кандидатів закінчився лише 8 червня. Але результати невтішні: лише 19 заявок.

Вимоги до кандидатів у керівники наступні: не молодший 35 років, юридична освіта, без досвіду в держорганах та політиці, але обов'язково 10 років юридичної практики. Зарплати обіцяють від 22 тисяч для рядового співробітника та 44 — для голови. Кожного призначатимуть за конкурсом: тестування, співбесіда, поліграф. І хоча бюро мало запрацювати ще навесні, запустити його роботу вдасться лише за рік.

Про створення такого органу вперше заговорив ще президент Кучма. Сьогодні ж запуск держбюро розслідувань вимагає Рада Європи та США. Вони й виділяють кошти. Створення затягнулося через те, що конкурсна комісія працює на громадських засадах. А відповідальність за реформу лежить виключно на Кабінеті міністрів.

Новий орган не вигідний ані правоохоронцям, ані політикам. Адже ДБР контролюватиме їхню роботу. Зокрема, антикорупційної прокуратури та НАБУ.

До держбюро розслідувань набиратимуть юристів без досвіду роботи в держструктурах. Квота передбачає, що на 30% ДБР може складатися з колишніх правоохоронців. Але вони так само мусять пройти жорсткий відбір. Набір слідчих може початися вже восени.