Пані Кристина стовідсоткова полячка і має навіть документ, який допоміг би їй виїхати на історичну батьківщину. Проте ніколи про це навіть не думала.

"Я не маю ні крапельки української крові. У мене не було думки переїхати до Польщі ні з картою поляка, ні навіть перед тим. І далі не збираюсь. Мої діти вчаться тут, у Львові", — розповідає українська полячка Кристина Адамська.

Каже: в Україні їй комфортно. Та й народилась вона тут. Нині вчить онуку української та польської мов.

Мішель Терещенко навпаки — українець, який народився за кордоном. У середині 90-х він приїхав в Україну і зрозумів, що повинен жити на землі предків. Після Майдану отримав громадянство. А торік у листопаді став мером Глухова. Не все дається легко, але переконаний: зробити Глухів, як і всю Україну, Європою — можливо.

7 років тому еколог з Німеччини Мішель Якобі кинув упорядковане життя і гайнув на Закарпаття відроджувати популяцію буйволів. Часто пише, що не розуміє тих, хто тікає з України.

Трудова міграція в Україну — радше виняток. Cюди їдуть або з азійських країн, де ситуація взагалі нестерпна. Або ТОП-менеджери з Європи, яким тут обіцяли заробітки більші, ніж на батьківщині. Після Майдану охочих менше.

Читайте також: Новий керівник "Укрзалізниці": найцікавіші факти про Бальчуна

За останні два роки ситуація в Україні погіршилась і міграційна привабливість України зменшилась. Тож бажаючих приїхати менше ніж раніше,
— зазначає заввідділу міграційних досліджень Інституту демографії Олексій Позняк.

Зате після Майдану Україна привабила росіян. Вони тікають сюди він політичних репресій. Активістка Ірина Белачау тут півтора року. Проте жінці не дають статус біженця. Це зупиняє й інших росіян, інакше їх тут було б більше.

Росіянам, як і вихідцям з інших країн, потрібно довести підстави на статус, кажуть у міграційній службі. Загалом за захистом звернулися півтори тисячі іноземців, з них за два останніх роки — дві сотні росіян. 10 отримали статус біженця.

"Наші фахівці проводять інтерв’ю, вивчають інформацію, виносять рекомендації чи відповідає життєва ситуація конкретної людини, тому що треба розуміти, що статус біженця — це суто індивідуальний статус", — розповів речник Міграційної служби України Сергій Гунько.

Читайте також: Україні загрожує хвиля незвичайної міграції

Загалом імміграція з України більша ніж еміграція в Україну. Тож заповнити вивільнене місце навряд чи вдасться. Проте ті, хто сюди приїздить, часто вірять в Україну більше, ніж ті, хто її залишив. Можливо, для українців це стане фактором стримування від виїзду.