"Чекаємо улюблену пісню: лякати тим, що Україна відбирає газ зі своїх підземок. Це наш газ, ми його закачали в сховища саме для того, щоб взимку відбирати. Ніяких зобов’язань допомагати "Газпрому" нашими запасами, коли йому не вистачає, в Україні немає", заявили у "Нафтогазі".

Причини паніки та нервозних заяв "Нафтогазу України" знаходяться на поверхні. Низькі запаси газу у підземних сховищах та ріст споживання газу у ЄС може привести до того, що "Нафтогаз" не справиться із транзитом навіть 150 млн куб. м. Водночас, нині транзит у ЄС становить майже 300 млн куб. м газу щодоби.

"Нафтогаз" не здав іспит і дав підстави сумніватися, що в підземних сховищах достатньо газу для опалювального сезону. Впевнений тон "Нафтогазу" про достатні запаси газу змінився на панічні атаки і заяви на кшталт "нікому не дамо наш газ". І це вже викликає стурбованість у країнах ЄС.

Більше того, заяви "Нафтогазу" про відсутність обов’язків про транзит газу є юридично нікчемними. Власне, згідно договору про транзит Україна зобов’язана доставити чітко визначений обсяг газу до кордонів зі Словаччиною, Угорщиною та Румунією. І технологічний процес передбачає залучення підземних сховищ України до процесу транзиту, що якраз і гарантує доставку газу до ЄС. І Європу не цікавить, чий газ знаходиться у підземних сховищах – "наш", "не наш", "український", "російський", "європейський". Споживачів у ЄС цікавить лише те, щоб цей газ був доставлений до них.

Водночас, на фоні критики "Газпрому" щодо можливих заяв про проблеми із запасами газу, "Нафтогаз" виявляє просто унікальну запопадливість перед європейськими партнерами. "Нафтогаз" жодного разу не висловив невдоволення, не іронізує, не робить саркастичні заяви про зауваження представників Єврокомісії та країн ЄС щодо низьких запасів газу в ПСГ України. Також у "Нафтогазі" забули про вимоги ЄС накопичувати до опалювального сезону хоча би 19 млрд куб. м. Подвійні стандарти – це вже давно норма для "Нафтогазу". Як іще один страх керівництва "Нафтогазу" "образити" представників-європейців.

Зараз у підземних сховищах залишається 11,4 млрд куб. м газу. І у випадку продовження середньостатистичних холодів як у січні, так і у лютому, то запаси можуть знизитися доволі різко. Водночас, "Нафтогазу" доведеться і далі гарантувати транзит газу. Зважаючи на емоційні заяви "Нафтогазу", то можливо іще у січні вже не буде чим забезпечувати транзит у випадку погіршення погодних умов.

Саме тому "Нафтогаз України" із початком дійсно зимових холодів вдався до старого перевіреного методу – знизив обсяги лімітів газу як для теплокомуненерго, так і обмежив обсяги поставок газу для населення. Свідченням цього стали численні повідомлення населення про пониження температури у багатоквартирних будинках, а також погіршення тиску в газових мережах приватних будинків. Водночас, тим самим, "Нафтогаз" визнає наявність проблеми із газопроводами низького тиску, якими постачають газ для населення.

Напевно, керівництво "Нафтогазу" більше хвилюють морози у Росії та геополітичні нагальні проблеми, аніж безпека громадян України при поставках газу.

Читайте також: "Нафтогаз" висміяв "стурбованість" російських ЗМІ нестачею газу в Україні