Окупантами можна вважати росіян, але їхня доля у торгівлі, якщо й була, то була мізерною. 2,5-3 мільйони місцевих жителів – споживачів – не варто вважати окупантами, вони – жертви окупації, навіть якщо частина їх цю окупацію й підтримувала.

Торгівля – це взаємовигідний обмін товарами і послугами, а також вид комунікації. Зброю і набої супротивнику постачає Росія. Безкоштовно і необмежено. Це взагалі позаекономічні відносини… Тому торгівля з Україною не збільшує воєнний потенціал ОРДЛО, а її припинення, відповідно, не зменшує.

Так, Росії потрібно буде збільшувати фінансування соціальної сфери підконтрольної їй частини Донбасу. Але, не виключено, що робити цього вона й не буде. Постраждають знову не окупанти, а окуповані… А також неокуповані громадяни України, бо це удар і по них – соціально-економічний удар.

Розумні люди навіть перед тим як ввести економічні санкції проти агресивної Росії детально прораховували економічний ефект від них – чиї збитки будуть більшими, тих проти кого санкції, чи тих, хто їх вводить. І це правильно, бо розумно. Так от, у мене немає підрахунків, але суто суб'єктивно виглядає так, що шкода від так званої блокади ОРДЛО для української економіки буде більшою за шкоду для економіки нашого супротивника – Росії.

Крім того, якщо йдеться про вугілля чи метал, то це переважно узагалі не торгівля, бо не обмін між різними суб'єктами економічних відносин, а постачання товарів/сировини в рамках вертикально-інтегрованих комплексів, які в Україні небезпідставно вважаються олігархічними. Іншими словами, перекладання коштів з лівої кишені одного й того ж власника у праву.

Отож, блокада від початку розглядалася багатьма як антиолігархічна, спрямована передусім проти Ахметова. Але якщо, наприклад, Коломойського "деолігархізує" Порошенко за допомогою інструментів української держави, то Ахметова – Путін, за допомогою Коломойського і "Самопомочі" (чого тільки не буває у сучасному світі), а також зіц-голови Курченка. При всій нелюбові до Ахметова, погодьтеся, що це аж ніяк не на користь ні українській економіці, ні українській державі. Тепер господарський комплекс підконтрольної Росії частини Донбасу буде справді працювати на окупантів.

У політичному ж плані перемога "блокади" – це перемога тих сил всередині України, які не вважають Донбас Україною, а тому самі хочуть відділити його від себе.

Читайте також: Українців знову хочуть розвести, – начальник штабу блокади