"Норд-Ост" – називали першим російським мюзиклом світового рівня. Уперше в країні лише для однієї вистави реконструювали цілий театр. Унікальні за складністю декорації вбетонували у фундамент будівлі. Прокатники сподівалися на шалений успіх та їхні плани перекреслив форс-мажор.

О 21:15 до театрального центру на Дубровці під'їхали три мікроавтобуси. З них вийшли озброєні люди в камуфляжі й попрямували в приміщення. Вони швидко розправилися з охоронцями та увірвались до зали. Глядачі не одразу зрозуміли, що вистава закінчилась.

Група терористів складалася із 40 осіб. Усі – чеченці віком від 16 до 40. І половина з них були жінками. Одягнені в пояси шахідів, вони сіли між людьми в залі. А чоловіки почали мінувати приміщення. В пастці опинилося майже 900 глядачів. Вимогу смертники висунули єдину – виведення російських військ із Чечні.

В екстреному штабі у Кремлі зібралося керівництво країни на чолі з Володимиром Путіним. Рішення було ухвалено миттєво – жодних поступок терористам.

Читайте також: Найстрашніший теракт в Росії — чечени захопили Будьоновськ

Тактику облоги обрали стандартну – довгі й виснажливі переговори. За цей час мали звільнити якомога більше заручників, аби мінімізувати втрати. І частково це спрацювало: Ірина Хакамада, Йосип Кобзон, журналістка Анна Політковська, які побували всередині, змогли вивести на волю кілька десятків заручників.

Однак силовиків становище полонених схоже не дуже хвилювало. Команда штурмувати надійшла о 5 ранку. На цей час одна із груп спецпризначенців уже проникла всередину. В приміщення почали закачувати паралітичний газ.

Усіх приспаних терористів силовики розстріляли одразу в залі. Лише тоді почали виносити знепритомнілих глядачів. Їх один на одного вантажили у швидкі та автобуси. Хто дихає, а хто ні – розбирались уже в лікарні.

Офіційно 130, а неофіційно 170 заручників не вижили після рятувальної операції. Склад газу залишився таємницею навіть для медиків, і від чого рятувати постраждалих вони так і не знали. Єдине, про що казала влада – речовина не шкідлива.

Про доцільність обраного методу звільнення сперечаються донині. Адже за час облоги терористи вбили менше десяти осіб. Тоді як у ході рятувальної операції загинуло більше сотні. За смерть заручників ніхто з представників влади так і не відповів.

Автор – Ірина Неклеса