“Було оголошено, що карбованці функціонують лише два тижні, якщо я не помиляюсь, недовго. Але обмін їх тривав до безконечності, мені здається. Тобто продовжували термін обміну, продовжували поки населення не обміняло всіх наявних купонів, які були на руках”, - згадує декан історичного факультету ЛНУ ім. Франка Роман Шуст.

Найгіршим роком для національної валюти став 2000-й - тоді споживчі ціни зросли відразу на чверть. Найкращим - 2002-й - гривня навіть трохи зміцніла.

Загалом, якщо додати майже 5% уже цьогорічної інфляції - виходить, що за своє життя українська грошова одиниця знецінилась у 6 разів. 15 років тому за одну гривню можна було купити пачку масла чи літр молока. Теперішній товарний еквівалент гривні - зовсім інший.

“За гривню, будь ласка - 5 помідорчиків можна купити. Але маленьких, але гарних”, - каже продавець на ринку.

“Два огірки. Ну, можна купити два яблука. І все. Що то гривня?”, - каже продавець на ринку пані Ганна.

Науковці до такого процесу ставляться спокійно - мовляв, дорожчає усе і всюди.

“Тут знов таки глобалізаційні процеси. Ви знаєте, що продукти подорожчали в цілому світі. І безумовно, Україна тут не може бути осторонь”, - сказав доцент кафедри обліку і аудиту ЛНУ ім. Франка Володимир Швець.

Зараз українська влада прийняла низку законів, що захищають гривню. Однак, як виглядатиме наша валюта на свій наступний День народження - залежить від стану економіки - як української, так і світової.