Першими лауреатами найпрестижнішої наукової премії в світі стали німецький фізик Конрад Рентген, голландський хімік Вант-Гофф, німецький лікар Адольф фон Берінг, французький письменник Сюллі-Прюдом та миротворці швейцарець Жан Анрі Дюнан і француз Фредерік Пассі. Розмір першої Нобелівської премії становив 150-т тисяч крон – на теперішні гроші це близько 850-ти тисяч доларів США.

Зараз, до слова, премія становить 10 мільйонів шведських крон – еквівалент півтора мільйона доларів США.

Читайте також: День в історії. 46 років тому з'явилась перша комп'ютерна миша

Ідея заснувати фонд, який би нагороджував науковців за визначні досягнення у фізиці, хімії, медицині, літературі та сприянні миру, прийшла до Альфреда Нобеля у 1888 році. Видатний винахідник та науковець спеціально змінив свій заповіт, дописавши абзац про заснування фонду. Таким чином Нобель хотів залишити по собі спогад в історії людства.

Урочисте вручення премій щороку проходить в Осло та Стокгольмі. Помпезна церемонія нобелівського банкету розписана по секундах. На ній обов'язково присутні члени королівської родини Швеції та 1300-та гостей з усього світу.

Хоча, серед лауреатів Нобелівської премії поки що немає українців за громадянством, Україна — батьківщина 6 Нобелівських лауреатів: Іллі Мєчнікова, Зельмана Ваксмана, ЙОзефа Шмуеля Агнона, Роальда Гофмана, Георігія Храпака та Семена Кузнеця.