Дубчек прийшов до влади в той час, коли в країні набирали обертів громадянські протести. Люди були невдоволені чинним керівництвом, відсутністю реформ та засиллям ідеології у всіх сферах суспільного життя.

Новопризначений перший секретар розумів, що без демократичних змін у країні може статися революція. Тому, не узгодивши свої дії з Кремлем, Олександр Дубчек узяв курс на демократизацію суспільства. Дубчек був переконаний, що Чехословаччині потрібен був соціалізм з людським обличчям – нова модель демократії, яка б поєднувала кращі здобутки радянського соціалізму та традиційні соціал-демократичні цінності Європи.

У країні відбулася масова амністія політв'язнів, проти верхівки компартії почалися гоніння, здійснювалася програма реформ. У Кремлі дії Дубчека викликали серйозне занепокоєння. Брєжнєв розумів, що може назавжди втратити Чехословаччину. Тому було прийнято рішення про введення в країну збройних сил організації Варшавського договору.

Празька весна завершилася в серпні 1969 року. Після арешту Дубчек погодився віддати владу лояльним до Москви політикам. У 1970-му його позбавили всіх посад, і до кінця життя він працював керівником одного з лісництв.