Ця подія увійшла в історію як битва під Крутами і стала символом героїзму молоді у визвольній боротьбі українського народу. Бій під Крутами став не просто історичною подією, він перетворився на справжню легенду.

Попри чисельну перевагу, більшовики довго не могли зламати опір українців. Молоді хлопці на чолі з Аверкієм Гончаренком боролися до останнього, аби затримати наступ на Київ більшовицьких військ. Попри відсутність військової підготовки, хлопцям вдавалося вести доволі влучну стрільбу, завдаючи чималих втрат російському війську. Крім того, юнаки мали на озброєнні гармату на бронепоїзді, яка обстрілювала тил ворога.

Бій тривав понад 5 годин. За цей час українцям вдалося відбити кілька атак. Водночас, кількість втрат з боку студентів була критичною. На морозі швидко псувалася розжарена в бою зброя, закінчувались боєприпаси. Українські війська почали відступати зі станції Крути до своїх ешелонів. Більшості це вдалося, однак десятки бійців опинилися в полоні. Усіх їх жорстоко вбили. Згодом вояків поховали на Аскольдовій могилі в Києві.

За 70 років існування СРСР, офіційну історію подій під Крутами подавали доволі суперечливо. Та героїв не забули. Українці на державному рівні щороку вшановують пам'ять загиблих, чия смерть стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну