Імунітет депутатів закріплений в Конституції

Норми, які гарантують депутатам право бути недоторканими закріплені одразу в декількох законах. Зокрема, в частині першій статті 80 Основного Закону – Конституції України; частині першій статті 27 Закону України "Про статус народного депутата". Роз'яснення положень Конституції щодо депутатської недоторканості надавав Конституційний суд у 2003 році (Рішення № 12-рп/2003 від 26 червня 2003 року).

Тому з юридичної точки зору – інститут депутатської недоторканості – це забезпечення правового статусу народних обранців. Усі інші маніпуляції на цю тему переходять в політичну площину.

Читайте також: Як комітету далось рішення про зняття недоторканості з Лозового

Імунітет чи індульгенція?

Імунітет, який забезпечує депутатська недоторканість, дозволяє учаснику політичних подій критично оцінювати інформацію, висловлювати свою думку. В такій ситуації депутат не несе юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання.

Закон наразі захищає народних депутатів і забороняє без згоди Верховної Ради України притягати їх до кримінальної відповідальності, затримувати чи заарештовувати. Тобто дає їм певну індульгенцію.

Лише невеликий відсоток людей на сьогодні правильно коментують питання щодо депутатської недоторканності і роблять акцент на необхідності її обмеження, а не скасування. Бо насправді сучасним українським парламентарям не позаздрив би навіть Мартін Лютер, який в часи Реформації (XVI століття) критикував церкву за недобросовісне відношення до індульгенції.

Перспективи скасування

Ще 16 січня 2015 року у Верховній Раді був зареєстрований Проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України та суддів) під номером 1776. Згадану попередньо статтю 80 Конституції України пропонується викласти в іншій редакції – виключивши з неї абзаци: "Народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність" та "Народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані". Натомість депутатська недоторканість зберігається лише в політичній діяльності – "Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп". До розгляду законопроекту в сесійній залі парламентарі поки не дійшли.

Читайте також: Справа Розенблата: ГПУ показала відео, як нардеп вимагає "100 тисяч на оперативні витрати"

Замість висновку

Цього тижня політичне шоу, яке розгорілося в регламентному комітеті щодо зняття депутатської недоторканості з чотирьох нардепів – Андрія Лозового, Євгена Дейдея, Олеся Довгого, Максима Полякова, закінчилась з рахунком 4:0 на користь депутатської недоторканості. Аргументи комітету перемогли доводи Генпрокуратури. В кулуарах обговорюють можливість зняття недоторканості з Борислава Розенблата. Подейкують, що незабаром може з'явитись відповідне подання на Олександра Вілкула та Євгена Бакуліна. І список може бути довгим... В принципі, парламент може і без висновку комітетів проголосувати за зняття депутатської недоторканості, якщо його поставить на голосування спікер.

Увагу в цій ситуації привертає декілька моментів.

  1. Громадяни переконані, що скасування або обмеження депутатської недоторканості зробить непривабливою Верховну Раду для олігархів. На це є контраргумент – олігархи завжди можуть знайти лобістів в стінах парламенту. Наявність декілька громадянств їм дає більше привілеїв та можливостей, а ніж депутатський мандат.
  2. Скасування депутатської недоторканості є проблемою, яку вимагають вирішити громадяни. Для політиків – це тема, яка вже хоч і не принесе значних електоральних симпатій, але дасть можливість наблизитись до народу напередодні чергових виборів.
  3. Кажуть, що якщо депутати не будуть зловживати посадовим становищем, то їм немає чого боятися. Розборки в бізнесі чи політиці досить часто закінчуються відкриттям кримінального провадження. Так простіше контролювати окремих депутатів. Тому скасувавши недоторканість, нардепи попадають в зону ризику. І кожен з них це чудово розуміє.

Якщо говорити правду, то на сьогодні депутатську недоторканість не будуть обмежувати. Про її скасування мова в принципі не може йти, адже це європейська правова модель захисту депутатів в їх політичній діяльності. Тому поки залишаємо з дужками і без ком словосполучення – депутатська (не)доторканість – скасувати неможна залишити.

Читайте також: Як Лозовий пояснив походження своєї нерухомості