Віктор Янукович поділився своєю версію розвитку подій на Майдані. Зокрема, за його словами, дозвіл на розстріл активістів давав не він – а "Правий сектор", також вважає президен-втікач опозиція 2013 року виступала делегатами від українського народу, а війну на Донбасі розпочала нинішня українська влада. А найбільше здивувала заява, що він, Янукович, ніколи не притягувався до кримінальної відповідальності.

Однак, як відомо екс-президента двічі засуджували до позбавлення волі. Вперше ще у 1967році, коли Януковича у 17-річному віці засудили за участь у пограбуванні як члена злочинного угруповання.

Вдруге – за заподіяння тілесних ушкоджень середньої тяжкості. Проте 1973 року, через рік після відбуття другого покарання, із Януковича були достроково зняті обидві судимості, термін погашення яких закінчувався через два роки.

У свою чергу, в ГПУ зазначили, що під час допиту Янукович дав неправдиві свідчення та не надав конкретні відповіді на поставлені запитання.

Усе відкидаю, нічого не знаю

Янукович говорив багато, часто нічого з часів Майдану не пригадував або просто не знав та будь-що запевняв – робив все для "добра" українського народу. Як відзначив в коментар сайту "24" політичний експерт Євген Магда, людина, яка робить подібні заяви, по-перше, перебуває під контролем російських спецслужб, по-друге, очевидно не хоче нести відповідальність за свої дії. Складається відчуття, наче Янукович повністю відкидає власну присутність в українській політиці на той час.

Є відома фраза, яку приписують письменнику Юліанну Семенову – "маленька брехня породжує велику недовіру". Це саме той випадок, коли брехня лише збільшує недовіру до слів Януковича,
– зазначив Магда.

В умовах, коли людина навіть після присяги бреше в суді, наголошує політолог, перетворює її свідчення на фарс. Янукович усвідомлює, що російська влада найближчим часом його не видасть, хіба що цим лише лякає. Тому, той, коментує Магда, відіграває лише відведену йому російськими ляльководами роль.

Водночас, вважає політолог, суспільство має усвідомити, що Євромайдан був лише "верхівкою айсбергу", а російські спецслужби упродовж тривалого часу встановлювали контроль над Україною через Віктора Януковича та його оточення.

Розмови про олігархів

Усе "шоу" організоване в суді – інформаційний технологічний проект, який має на меті два головні завдання. Перше – показувати та говорити, про начебто нелегітимну українську владу. Друге – вивести Януковича зі статусу обвинуваченого у статус свідка, таку думку в коментарі сайту "24" висловив політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

На його думку, під час допиту були моменти, котрі скажімо можуть бути корисними і для України. Зокрема, "розмови про олігархів". Адже Янукович під час своєї відеоконференції називав одіозні прізвища людей, як-от, олігарха Дмитра Фірташа, та екс-глави Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна, котрі начебто мали відношення до початку провокацій на Майдані, і за словами Януковича, розвалили провладну парламентську коаліцію під час Євромайдану.

Однак, треба розуміти, зазначає голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, що йдеться про події лютого 2014 року, коли Льовочкін перебував фактично у відставці й не керував АП. Тому фактично, не міг віддавати накази "Беркуту" застосовувати зброю. Це ще раз підтверджує те, що Янукович у багатьох випадках говорить явно неправду.

Істину шукати не варто

Московсько-російська політеміграція українських колишніх керівників, переконаний Фесенко, зараз один одного вигороджує та захищає, а обвинувачує тих, хто залишився в Україні. Тому те, що говорить Янукович не варто брати за істину. У більшості випадків, наголошує Фесенко, Янукович просто робив з себе невинну людину.

Залишається сподіватися, зазначає експерт, що суд дасть належну оцінку такому "свідку".

Водночас найбільшим досягнення відеодопиту Януковича у справі екс-"беркутівців", експерти називають звинувачення у вчиненні державної зради.

З’явився, щоб повернутися в політику?

Метою допиту Януковича, вважає голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран, за заявами російської сторони, було повернення Януковича в українську політику, аби той під час допиту зробив якісь звинувачення, почав говорити щось в контексті, що Донбасу треба дати особливий статус.

Крім цього, для Кремля важливо було, щоб можливо Янукович став представником Донбасу. Така задумка була в кураторів Кремля. В результаті, це завершилося обвинуваченнями на адресу Януковича, тому заплановане Росією повернення Януковича в політику не відбулося. Радше, це була інформаційна провокація, котра не вийшла,
– підкреслює Таран.

Експерти одностайні, коментувати конкретні заяви Януковича абсолютно немає сенсу. Бо, до тих слів, які озвучував Янукович, не варто ставитися серйозно .

Чи бути покаранню?

Разом з тим, притягнути до відповідальності Януковича можна буде лише заочно, зауважує Фесенко. Прокуратура, за його словами, має діяти швидко і більш системно та завершити наявні прогалини в законодавстві, щоб процедура заочного судочинства була застосована і до Януковича, і до решти втікачів з України, котрі винні у злочинах проти України.

На думку Сергія Тарана, після звинувачення генпрокурором Юрієм Луценком Януковича в державній зраді, екс-президента засудять заочно за схемою, якою свого часу в Ізраїлі застосовували до людей, що організовували Голокост. Спочатку їх засудили заочно, потім когось через рік, когось через десять років, ще когось через сорок років, але засудили. Таким чином, у суспільстві з’являється впевненість, що справедливість колись-таки настане.

Очевидно, справа Януковича і його соратників має усі шанси завершися за подібним сценарієм.

Читайте також: Янукович – найкращий стендап-комік, – реакція соцмереж на допит екс-президента