Як пише російське видання Газета.ру, такі вимоги висуває так званий "Союз добровольців Донбасу", який об'єднує російських найманців.

"Всього, за їхніми даними, на Донбасі воювали кілька тисяч чоловік (повний реєстр поки не складений), більше 200 там загинули і близько 300 отримали поранення. Самі бойовики кажуть, що хотіли б разом зі статусом отримати повагу в суспільстві", — йдеться у статті.

Найгірше — те, як з нами спілкуються на комісіях, де інвалідність встановлюють, або в лікарнях, як зі скотами — пацанам прямо в обличчя кажуть: "Ми вас туди не посилали". Пам'ятайте, так колись казали "афганцям", які поверталися з війни?
— обурюється один із найманців Еркін Ісмаїлов, який поспілкувався з виданням.

Сенатор верхньої палати російського парламенту Франц Клінцевич каже, що "всією душею" за такий статус для найманців, але це суперечить російському законодавству.

"Це ж вступає в протиріччя з іншими законами, з тим же Кримінальним кодексом, наприклад, так що його по-любому заблокують. Держава нікого не агітувала їхати на Донбас", — заявив він.

У свою чергу Сергій Кривенко з Ради з прав людини при президенті РФ наполягає — найманців треба судити за участь у бойових діях на території іншої держави, а не нагороджувати.

Є ж стаття за найманство, вона написана якраз для таких людей, які воюють на чужій землі, та вони ж просто злочинці. Статусу "учасник бойових дій" немає навіть у російських військовослужбовців, які загинули в Україні — в документах написано, що вони "загинули при виконанні службових обов'язків",
— підкреслив він.

Тим часом у Краматорську на Донеччині правоохоронці затримали активного учасника бойових дій на боці терористів.