Так прокоментувала народний депутат Тетяна Чорновіл інформацію про намір органів влади Полтавської області передати "Укргазвидобуванню" одразу 17 найбільш перспективних газових родовищ без проведення аукціону, а також ймовірність подальшої передачі цих родовищ у спільну діяльність, за якої основний прибуток отримують приватні компанії.

"Тим паче, що стоїть величезне питання про повернення. Дуже багато того, що було вже передано, передавалось по корупційних незаконних схемах. Зараз вони не доплачують в державний бюджет. Порядок має початися з того, що "Укргазвидобування" повинно повернути все, що передавалося за корупційними схемами, навести порядок по сплаті податків з того, що є, а вже потім планувати, як розвиватися, як ділитися з приватним капіталом", — зазначила народний депутат.

Чорновол наголосила, що не є критиком приватної діяльності у видобутку газу.

"Це така сфера, яка теж повинна розвиватися, але не за рахунок держави. Співпраця державної власності, державних активів і приватного капіталу повинні бути не лише в інтересах приватного капіталу, а й держави", — вважає нардеп.

Вона підкреслила, що підтримує зниження рентної плати для приватних підприємств, які добувають газ.

Чорновол зазначила, що поділяє думку групи народних депутатів, які підтримують зниження рентної плати саме для приватних підприємств, які добувають газ і інвестують власні кошти у виробництво. При цьому вона наголосила, що слід чітко розмежувати ці рентні стимули "для приватних підприємств, які займаються розвитком" і підприємств спільної діяльності, які по суті паразитують на державній власності, експлуатуючи вже розроблені родовища, що знаходяться у власності державної компанії "Укргазвидобування". Останні мають сплачувати ренту у повному обсязі.

"В інтересах держави збільшувати об’єми видобутку газу, збільшувати оподаткування, не вбивати, а підтримувати приватний видобуток газу, тому я підтримую пропозицію, що ренту для таких підприємств можна знизити хоча б до 40-45%", — заявила Тетяна Чорновол.

Чорновол оприлюднила ряд випадків, коли приватні компанії ухиляються від сплати податків та ренти після продажу природного газу, який вони отримали у рамках договорів про спільну діяльність з найбільшою газодобувною компанією країни. Вона повідомила, що за такими схемами працює низка компаній, що отримали в користування державні свердловини у часи президентства Віктора Януковича, а також компанії що мають відношення до нинішніх можновладців. Зокрема, компанії "Надра геоцентр" було передано 37 свердловин, "Хас" — 4, "Карпатигаз" — 94, "Цефей" — 3, а також 4 — "Карпатинадраінвест".

Депутат зазначила, що особливий інтерес приватних фірм до державних свердловин викликаний високою ймовірністю отримання прибутку, тоді як для його отримання на нових свердловинах необхідно провести низку витратних і тривалих робіт — придбати ліцензію на видобуток газу, здійснити пробні буріння свердловин, які не завжди дають позитивний результат видобутку.

Напередодні стало відомо, що Полтавська обласна державна адміністрація і Полтавська обласна рада підписали угоду у ПАТ "Укргазвидобування", згідно з якою зобов’язалися передати компанії 17 перспективних родовищ у Полтавській області без проведення аукціонів.