Таку думку на своїй сторінці у Facebook висловив генеральний директор української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

"Державного регулюванню цін на соціальні продукти з 1 липня немає. Це не говорить про те, що одразу ціни почнуть зростати. Це говорить про те, що в нас немає запобіжників цінових коливань, які в нашій країні можуть вимірюватись десятками відсотків. До речі, на ті ж самі продукти в розвинутих країнах таких стрибків вверх-вниз немає. А у нас міністерство аграрної політики та продовольства постійно вказує на те, що ринкам притаманні "сезонні коливання цін", навіть коли вони спостерігаються поза сезоном, – підкреслює він.

Читайте також: Ціни шокують: скільки коштує черешня в окупованому Криму

За його словами, щоб відповідати "європейським стандартам", скасовуючи одне, слід замінити його іншим, а в Україні таке не відбувається.

"Тому уряд був зобов’язаний замість державного регулювання ввести одну з трьох систем притаманних Європейському Союзу та Сполученим Штатам. Перша, це якщо ми хочемо підтримати ринок через виробника, то збільшуються субсидії. Але таким чином ми робимо систему не прозорою, тому що в українських умовах кінцевий споживач не отримає очікуваного здешевлення", – зауважив експерт.

Щодо другого варіанту, то Дорошенко пропонує підтримати виробника через зниження ставки ПДВ на продукти – середній рівень ставки податку на додану вартість в Європі – 5% і регулюється окремою директивою, а в Україні він становить 20%, відтак українське борошно в Польщі коштує дешевше, ніж у нас.

"І третій варіант, це субсидії на продукти споживачам. В умовах, коли є база утримувачів субсидій на послуги ЖКГ, це лише технічне питання. В США такими субсидіями користується біля 20 мільйонів громадян, отримуючи в середньому понад 330 доларів на людину в місяць", – додав генеральний директор української асоціації постачальників торговельних мереж.

На його думку, через те, що кожен з цих кроків веде або до зменшення доходів, або до збільшення податків, то Кабінет Міністрів не бажає їх розглядати.

"Тобто питання не в європейській практиці, а в бажанні підтримати великих виробників. Ми ж розуміємо, що коли гроші потрапляють до бюджету, кожен з нас їх проконтролювати не може. У разі із зменшенням ПДВ або субсидіями на продукти, кожен покупець сам розпоряджається грошима, минаючі державний бюджет. У разі, коли не можемо ефективно розпоряджатись зібраними податками, їх необхідно просто зменшити.
Перекладати ж відповідальність лише на Антимонопольний комітет за наглядом за ринковими умовами, в країні де перемогли монополії, не є ефективним, – резюмував Дорошенко.

Нагадаємо, 1 липня набуває чинності постанова Кабінету міністрів України про скасування державного регулювання цін на продукти харчування.