Зрив Мінських домовленостей

Про концепцію нової держави глава терористів розповів під час спілкування з місцевими журналістами. Розмах, фантазія і "знання" історії Захарченка вражають. Очільник так званої "ДНР" вирішив створити нову державу замість України і назвати її "Малоросією". За його словами, столицею вигаданої ним держави стане місто Донецьк, а Київ залишиться історико-культурним центром без статусу столичного міста. Крім того, Захарченко хоче, щоб прапором нової фейкової держави був прапор Богдана Хмельницького, а у його новій державі на три роки має бути введений надзвичайний стан.

Як зазначає історик Кирило Галушко, Захарченко думає, що "прапор Богдана Хмельницьго" – це, мабуть, прапор УРСР, про який писали, що блакитна смуга є кольором "прапора Хмельницького". Але не було у гетьмана нічого блакитного.


Чи знає Захарченко, як насправді виглядає прапор Богдана Хмельницького?

Для людини, яка до початку конфлікту на Донбасі торгувала курятиною, Захарченко зробив великий крок в напрямку підвищення свого рівня освіченості. Тим більше, якщо пригадати, що не так давно Захарченко збирався завойовувати на танках Лондон – при цьому абсолютно не переймаючись тим, що для того, аби дістатися до Великої Британії, потрібно проїхати через всю Європу і переплисти канал Ла-Манш. Тому зрозуміло, що цю "концепцію" ватажок донецьких бойовиків не вигадав самостійно і оприлюднив теж не спонтанно.

Читайте також: Як Україні реагувати на заяву Захарченка "Малоросію" – порада Безсмертного

Петро Порошенко одразу заявив, що так званий проект "Новоросія" вже давно похований, а Україна відновить суверенітет над тимчасово непідконтрольними районами Донбасу і Криму. Терориста він назвав "лялькою Кремля, що передає кремлівські послання".

Секретар РНБО Олександр Турчинов зазначив, що заява Захарченка – ще один доказ, що Росія хоче просувати збройну агресію на захід.

Ця збочена маячня, яка була написана в Кремлі, та озвучена рядженими клоунами, на кшталт Захарченка, свідчить про бажання московських "стратегів" знову відновити просування військової агресії на захід, втягуючи в криваві жорна нові регіони України,
– переконаний Турчинов.

Представник України в Тристоронній контактній групі в Мінську Євген Марчук зауважив, що така заява є нічим іншим, як спробою зірвати Мінські домовленості.


Франція і Німеччина переконані, що заява Захарченка порушує "Мінськ-2"

Франція і Німеччина закликали Росію виступити із засудженням заяви донецьких терористів про заснування нової держави під назвою "Малоросія". В МЗС Франції також зазначили, що це – порушення Мінських угод і переговорів у Нормандському форматі. Американський сенатор-республіканець Джон Маккейн заявив, що проголошення маріонеткової держави є ще одним порушенням Мінських угод саме Росією.

Хворобливі фантазії донецького "Наполеона"

Відкидати версію, що заява про створення ще одної фейкової держави – лише черговий "брєд" хворої свідомості, як вважають експерти, не можна. Тим більше, що Захарченко відомий своєю обмеженістю. За словами голови правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, це може бути проявом традиційної неадекватності Захарченка.

Він свого часу робив схожі заяви. Зокрема, що буде в Києві і звільнить Україну від "хунти". Також обіцяв на 9 травня прибути на танках як переможець у Берлін. Тому не варто ці заяви сприймати всерйоз, оскільки жодна з них не була підкріплена на практиці. Судячи з усього, донецький Наполеон уявив себе Наполеоном малоросійським. Захарченко хоче підвищити свій статус. Йому вже мало меж "ДНР",
– говорить експерт.

Як розповідає політолог, якби це було серйозною політичною комбінацією, то тоді б мали зустрітися Захарченко і Плотницький, запросити, наприклад, екс-регіонала Царьова або когось ще з втікачів-політиків із Харкова чи Одеси і оголосити про створення "Малоросії", підписати відповідний документ. А так, на його переконання, це порожні слова.


Плотницький відмежувався від ініціатив Захарченка

Дійсно, ватажок "ЛНР" Плотницький публічно відхрестився від ініціативи Захарченка. У Росії ж заявили, що до "Малоросії" вони не мають жодного стосунку, а Захарченко сам все це придумав. Але цю заяву Кремля не варто розцінювати серйозно. Адже головний принцип ведення гібридної війни Росією має назву "настамнема".

Тиск на Захід

Версія, що за словами Захарченка стоять його кремлівські куратори, більш реалістична. Тому що так звана концепція, хоча на перший погляд здається маячнею, насправді добре продумана. На переконання військового експерта Дмитра Снєгірьова, в заяві присутні два маніпуляційні моменти. Перший – прив’язка до історії України – використання прапору гетьмана Богдана Хмельницького. І другий – сама назва "Малоросія" як елемент імперської історії Росії.

Захарченко і ті, хто ним керує, маніпулює почуттями українців, які залишилися на окупованій території, і які тяжіють до України. Таким чином вони намагаються показати нерозривний зв’язок цих регіонів з Україною, але представити збройний конфлікт на Донбасі як суто внутрішнє протистояння. Тобто громадянську війну, а не збройну агресію з боку Російської Федерації. А назва "Малоросія" – реверанс імперській Росії, аби показати, що історія цих земель і їхня назва нерозривно пов’язані саме з Росією,
– наголошує Снєгірьов.

За його словами, заява розрахована на наших західних партнерів. Таким чином, зазначає Снєгірьов, Захарченко хоче продемонструвати, що самопроголошені республіки готові до інтеграції в політичне життя України, але на умовах "малоросійських" – нерозривного зв’язку з Російською імперією. Зокрема, змусити Україну виконати вимоги Мінських угод: провести загальну амністію, федеративний устрій держави, введення російської мови як другої державної, проведення місцевих виборів.


Росія тисне на Захід і аж занадто ініціативного Макрона

Такі наміри Кремля підтвердив помічник Путіна і ідеолог "Новоросії" (не виключено, що й "Малоросії") Владислав Сурков, який заявив, що розгортається начебто внутрішньо-українська дискусія.

Весь цей хайп (галас) з приводу уявної держави "Малоросія" в цілому корисний. Головне тут те, що Донбас воює не за відділення від України, а за її цілісність. За всю Україну, а не за її частину. Тобто на Україні йде громадянська війна між людьми, які по-різному бачать майбутнє своєї країни,
– наводить ЗМІ слова Суркова.

Варіант тиску на Захід не відкидає Володимир Фесенко. Як вважає політичний експерт, таким чином Росія хоче залякати, в першу чергу, президента Франції Еммануеля Макрона перед початком телефонних переговорів у Нормандському форматі. Як відомо, новообраний президент Франції займе в "нормандській четвірці" місце свого попередника Франсуа Олланда. Але, на відміну від обережного Олланда, Макрон вже зробив кілька важливих заяв щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, пропонуючи надати доступ ОБСЄ до зони конфлікту. При цьому президент Франції не вважає Мінськ-2 єдиним варіантом вирішення проблеми. Крім того, Макрон досить чітко висловився щодо безпосередньої участі Росії в збройному конфлікті на сході України, підкресливши, що санкції не знімуть, доки Путін не припинить війну.

Тому цілком вірогідно, що Москва хоче, щоб Макрон перестав бути аж занадто ініціативним, оскільки його пропозиції може підтримати зрештою Ангела Меркель і Білий дім. Тоді Росії доведеться йти на якісь поступки і почати виконувати Мінські угоди. А мета Кремля протилежна – змусити Україну виконати політичну частину угод, надати фейковим республіками особливий статус, провести місцеві вибори під чітким контролем Росії. Недарма Москва намагається нав’язати світу думку, що Україна нібито зриває Мінськ-2. Доступ ОБСЄ на окуповані території обернеться для Росії посиленням санкцій, адже місія швидко збере докази присутності російських військ на Донбасі.

Новий етап гібридної війни

Досить різко щодо ініціативи Захарченка висловився сенатор Джон Маккейн, який не став гратися дипломатичними висловами, а назвав речі своїми іменами. Як заявив сенатор, амбіції Путіна "щодо відновлення Російської імперії просунулися ще на один крок", і відповідальність за заяву ватажка терористів про "Малоросію" лежить на президенті РФ.

Амбіції Путіна відновити російську імперію зробили ще один крок вперед, коли підтримувані Росією сепаратисти в Донецькій області оголосили "державу"... Кінцева відповідальність за це останнє кричуще порушення українського суверенітету лежить прямо на Росії і Путіні, від яких повністю залежить фінансування сепаратистів,
– зазначив Маккейн.


Путін і ідеолог "Новоросії" Сурков починають новий етап гібридної війни

"Концепція нової держави" виглядає дуже продуманою. Виразно помітно, що Росія починає новий етап гібридної війни, намагаючись маніпулювати історичними фактами. Провісником цього була спроба Путіна під час візиту до Парижу привласнити Росії київську княгиню Анну Ярославну, яка була королевою Франції. І в основі так званої концепції Захарченка лежать перекручені історичні факти. Мета чітка – показати, в першу чергу, Заходу, що України як такої ніколи не існувало, це частина Російської імперії. Мовляв, ось вам і "історична" назва. Як зауважує журналіст Віталій Портніков, у фантазіях російських чиновників – як етнічних росіян, так і колабораціоністів-"малоросів" – українці "сплять і бачать, щоб їм нагадали, хто вони "насправді".

Не вийшло з "Новоросією" – може, вийде з "Малоросією"? Може, як тільки українці – пардон, малороси – почують бойовий клич Захарченка – так відразу і повстануть, повалять "нелегітимну київську владу" і під білі руки заведуть на Банкову того, кого призначить Путін?
– зауважує Портніков.

А історик Олег Бажан зазначає, що термін "Малоросія" стосувався Наддніпрянської України, але аж ніяк не Донбасу. Як наголошує експерт, термін "Малоросія" почав вживатися із кінця 18 сторіччя, коли імператриця Катерина II ліквідувала Гетьманщину.

Але, хоча на Заході ніхто не купиться на чергову маніпуляцію Кремля, заява Захарченка свідчить про те, що Росія не збирається зупинятися і буде вести гібридну війну і далі. Наразі руками своєї маріонетки Кремль випробовує черговий сценарій і запустив у хід новий елемент війни – історичний і ідеологічний. При цьому зрозуміло, що Москва буде говорити, що не має жодного відношення до слів терориста. Інакше можна отримати нові санкції.

Та є ще один серйозний момент. США і ЄС продовжують тактику умиротворення Путіна три роки, яка призводить до того, що Росія не тільки не зупиняється, а й посилює свій тиск. Російські війська, не ховаючись, обстрілюють не лише позиції української армії, але й мирних громадян, як це було в Авдіївці. "Д/ЛНР" де-факто перетворилася на територію РФ, де діють російські закони. Росія визнала паспорти псевдореспублік. І зараз Кремль взагалі шантажує Захід тим, що знищить Україну як таку, якщо Вашингтон і Брюссель не підуть на поступки.

Як підкреслив Маккейн, у спільній взаємодії США і європейські союзники повинні розробити політику і стратегію для збільшення дипломатичних, економічних і військових наслідків, від яких РФ буде втрачати, поки не виконає своїх зобов'язань по Мінським угодами.

Якщо ми серйозно ставимося до припинення кровопролиття на сході України і відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, ми повинні бути готові думати і діяти заодно, щоб змусити змінити поведінку Росії,
– сказав Джон Маккейн.

США і ЄС потрібно зайняти жорстку позицію. Адже не складно встановити присутність російської регулярної армії на Донбасі. Треба поставити чітку умову: або Путін виводить свої війська, або Захід починає постачання Україні летального озброєння і комплексів ПВО.

Потрібні конкретні дії, а не слова. Тому що сьогодні виглядає все навпаки. Західні союзники забороняють Україні польоти військових літаків над окупованими територіями, не говорячи вже про Крим. Внаслідок цього Путін продовжує дестабілізувати Україну, підривати нашу економіку. В ситуацію має втрутитися НАТО, як це було під час Косовської війни в 1999 році, хоча жодна з республік колишньої Югославії не була членом Альянсу. Інакше російського агресора не вдасться зупинити.

Читайте також: Трамп і Путін – знайомство: чого чекати після зустрічі президентів США і РФ