Схеми економії на ПДВ

Якщо змішати горілку, наприклад, з олією, чи зерном, то потім держава не знайде ваших податків. Звучить як жарт, але у такий спосіб деякі виробники алкоголю можуть цілком законно не платити в бюджет десятки мільйонів гривень податку на додану вартість.

Журналісти "Економічної правди" у таблиці навели аналіз сплачених виробниками алкоголю податків за 4 місяці. Точну суму, яку компанія має заплатити, кажуть автори, підрахувати важко. Використовують формулу – ПДВ для виробників алкоголю це приблизно 20 і більше відсотків від сплаченого акцизу.

Наприклад компанія "Прайм" згідно з цією формулою, мала б заплатити щонайменше 34 мільйони гривень. Натомість внесла до бюджету лише трохи більше 1,5 мільйона. А компанія "Златогор" з 16,5 млн перерахувала лише 2,6. І один з найбільший гравців на ринку – Національна горілчана компанія, за словами авторів, заплатила трохи більше 58 мільйонів із розрахункових 87.

Компанія виробила певний обсяг продукції і саме на цей обсяг продукції компанія має сплатити ПДВ. Але за фактом заплатила на порядок менше. Це можливо, якщо компанія вдалася до нетипового експорту,
— пояснює фінансовий аналітик Ерік Найман.

Нетиповий експорт

До такої операції компанії вдаються, аби зекономити на податках. Є два підприємства: одне продає товар за кордон, сплачує ПДВ, яке держава має повернути. Але держава через брак грошей робити цього не квапиться.

Компанії-експортери не хочуть роками чекати на повернення ПДВ або платити за це величезні хабарі. І тому вигадали схему: свій товар за кордон вони продають через компанію-посередника, якою може виступити наприклад виробник алкоголю. Останній мав би заплатити чималу суму ПДВ, але економить її завдяки продажу товару за кордон. Така схема діє у різних галузях. Але найчастіше, кажуть експерти, на цьому фронті зустрічаються з одного боку експортери шкіри.

Олійник продає продукцію горілчаній компанії чи іншій компанії, яка здійснює цей експорт і відповідно отримує податкове зобов'язання, таким чином зводячи свій податковий кредит до якихось мінімальних значень. Натомість, горілчана компанія, маючи відповідно обороти в Україні і маючи відповідно податкове зобов'язання у суттєвих сумах, продаючи олію на експорт, має право на податкові кредити, відповідно знижує суму податку до сплати.

Коментувати звинувачення на камеру виробники алкоголю відмовляються, однак у приватних розмовах зізнаються – схема економії існує, однак вона цілком законна. Підтримують таку оптимізацію податків і в "Асоціації "Укрводка", керівник Володимир Остапюк наголосив, що навіть, якщо такий експорт є, то це – в рамках закону.

Кожна компанія сьогодні має право згідно з Конституцією України займатися всіма законними операціями. Якщо це дозволено законом, і ці операції реальні, підтверджені законом і податковою службою, то природно вони мають право на існування,
— розповідає Остапюк.

Незаконність схем економії

Закон справді дозволяє компаніям продавати все, що їм заманеться. Перший заступник комітету ВР з податкової та митної політики Андрій Журжій каже: винна у всьому держава, яка не повертає ПДВ вчасно. Бізнес виживає, як може.

В таких спосіб компанії, які мають великий обсяг сплати податку на додану вартість вирішують питання з відшкодування цього податку. Поєднуючи свою діяльність і отримуючи комерційний інтерес вони фактично виконують функцію держави і отримуючи оперативно і самі на тому просто заробляють,
— зазначає Журжій.

До 2012 року на ринку процвітали маніпуляції із продажем шкіряного напівфабрикату. За кордон його експортували лікеро-горілчані, пивоварні і навіть енергетичні компанії. Штучно завищували ціну, аби отримати більшу компенсацію від держави.

Проте, може бути ще гірше. Наприклад, коли експорту взагалі не було. Продаючи міфічні товари, недобросовісна компанія економить мільйони гривень. Державна фіскальна служба у відповідь на запит Телеканалу новин "24", навела кілька прикладів економії на податках. Компанію нам не назвали, але підтвердили – справді минулого року один з виробників алкоголю експортував олію, придбану у компанії-прокладки.

Податкова служба за часів Януковича

Тодішнє керівництво Державної податкової служби, яку очолював представник так званої сім’ї Януковича Олександр Клименко, просто не реагувало на такі схеми. За офіційною інформацією є компанії, які заборгованості не мають. А є, які сплатили податки не повністю. Податківці називали це резервом. Такий резерв у серпні 2012 році становив 120 мільйонів гривень.

Кримська схема ухиляння від податків

Найцікавіша система існувала в Криму. Тодішня влада півострова, каже Юрій Бутусов, під себе розробила схему відкатів на горілці. Верховна Рада автономії під керівництвом сепаратиста Володимира Константинова прийняла закон, згідно з яким половину податків, які повертала автономії держава, віддавали виробнику. За законом ці гроші мали отримувати усі виробники. Насправді ж, фінансували обраних.

Гроші за виробництво, за прибуток компенсували виключно представниками горілчаної галузі. Кримська горілчана компанія – офіційно у рік цій компанії Верховна Рада Криму віддавала 300 мільйонів гривень. При чому дефіцит бюджету Криму становив 600 мільйонів гривень, — розповідає головний редактор "Цензор.нет" Юрій Бутусов.

Перевірна незаконних схем

Перевірити чи, справді зловживають горілчаними компанії на ПДВ Генпрокуратуру та Державну фіскальну службу попросив народний депутат України Єгор Соболєв. Від прокуратури йому прийшла відповідь: ці факти перевіряють.

Щоправда, вивчають не дії виробників алкоголю, а податківців. Останніх підозрюють в тому, що вони вимагали хабарі від виробників алкоголю.