Український уряд сподівався отримати 10 мільярдів доларів одразу. Але в МВФ видали тільки половину. Ще 5 мільярдів обіцяють під кінець року. За словами прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, ці гроші допоможуть покращити українську економіку та стабілізувати валютний ринок. Усього ж Україна зможе отримати 17,5 мільярдів протягом 4 років.

Валютний ринок

Станом на 1 березня за попередніми даними НБУ золотовалютні резерви становили 5,6 мільярдів доларів. На думку голови Нацбанку Валерії Гонтаревої, завдяки кредиту МВФ до кінця року ці резерви вдасться збільшити до 17-ти. З першого траншу 2,5 мільярдів вже потрапили до золотовалютних резервів України. За словами експертів, поповнення резервів позитивно відобразиться на валютному ринку та курсі валют.

"Гроші, які приходять від МВФ дозволяють робити корегування курсу. Зазвичай, корегування відбувається значне від 10 до 20%. Питання, корегування буде від якого курсу? Проблема України в тому, що курс, який був на міжбанківській біржі до останнього часу, не відображає реального курсу",
вважає директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

На його думку, більш правдивий курс останнім часом був на чорному ринку, і якщо провести його корегування, то можна очікувати приблизної відмітки 22 гривні за долар.

Однак кошти від МВФ це не "ліки від температури", вважає керівник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський. НБУ та уряд повинні навести лад в банківський системі.

Читайте також: Логіка НБУ від Гонтаревої

"Якщо не будуть змінені питання банківського нагляду, фінансування, якщо не буде змінений інвестиційний клімат для залученні грошей інвесторів, то ніяких грошей для золотовалютних резервів України не вистачить. Це буде лише тимчасовий захід", вважає експерт.

Фінансова голка

Друга половина траншу надійшла до Міністерства фінансів, звідки потрапить до Державного бюджету. На думку експертів, МВФ не зможе контролювати на що саме підуть кошти, однак буде переглядати фінансову звітність. За словами Арсенія Яценюка, ці гроші не можуть піти на соціальні виплати, пенсії та зарплати: "Ці гроші є запорукою того, що економіка почне зростати".

Читайте також: Економіст розповів, як розподіляються у державі кошти від МВФ

На думку експертів, кошти від МВФ можуть стати "фінансовою голкою" для українського уряду. Будуть реформи будуть кошти. Але саме проведення реформ повинно призвести до економічного зростання. "Гроші самі по собі не роблять реформ. Гроші використовуються для того, щоб протриматися та профінансувати нагальні потреби", вважає Бураковський.

Крім того, саме за рахунок економічного зростання планується і віддавати кредит МВФ через 4 роки.

"Розмір нашого боргу після цього кредиту різко збільшиться. І ще збільшиться після додаткових коштів від інших організацій. Величина боргу може збільшитись до 100% ВВП державного боргу. Це колосально велика величина. Для того, щоб мати можливість віддавати, і зменшити показник відносно держборгу, країна повинна демонструвати економічний зріст. А для цього необхідно почати робити реформи",
вважає Устенко.

За його словами, це вже не перша співпраця МВФ та Україні. Тому Вашингтон вже знає поведінку Києва, який і раніше домовлявся про кредити та не виконував їх умови.

"Україна йшла на міжнародні фінансові ринки, не дивлячись на те, що кредитування від МВФ було мінімум в 2,5 рази менше, ніж те, що займали на зовнішніх ринках. На зовнішніх ринках програма була під 8%, а в МВФ в середньому 3%. Економічна зацікавленість була ніщо", зазначає Устенко.

Борговий хвіст

Експерти вважають, що кредит від МВФ свідчить про шанс на реструктуризацію зовнішнього боргу, який наразі надзвичайно високий.

"Можна очікувати на реструктуризацію зовнішнього боргу. Перш за все мова йде про євро бонди, які Україна випустила загальна сума 18 мільярдів доларів. І мінімум на 15-ть може очікувати реструктуризацію", ­вважає Устенко.

Однак, на його думку, навряд чи Україні вдасться реструктуризувати борг перед Росією в 3 мільярди, які в грудні 2013 року взяв президент Янукович.

Додаткові кошти

Рішення про видачу другого траншу МВФ прийме в травні. Все буде залежити від виконання умов українською стороною. Заради отримання першого траншу влада України вже внесла ряд змін до бюджету, збільшила пенсійний вік, скоротила виплати працючим пенсіонерам та підвищила тарифи ЖКГ. Однак уряд заспокоїв, що виділив 24 мільярди гривень на покриття різниці у тарифах для незаможного населення.

Читайте також: Арифметика опалення: як жити з новими тарифами на газ

Крім того, Україна повинна буде провести антикорупційну та судову реформи, навести лад в банківській та податковій сфері, поліпшити бізнес-клімат, оптимізувати державні видатки, скоротити кількість держчиновників та ліквідувати спеціальні пенсії тощо. А рівень інфляції в наступному році повинні скоротити нижче 10% при умові зберігання гнучкого обмінного курсу.

З іншого боку, старт нової програми МВФ – гарний сигнал тому, що відкриває доступ до інших ресурсів. Фінансування від США, ЄС, Світового Банку та інших організацій відкривається після домовленостей з МВФ.

"Програма ... відкриває додаткові двері для отримання ще 7,5 мільярдів доларів допомоги для стабілізації та зростання української економіки. Таким чином, в цілому протягом чотирьох років Україна отримає 25 мільярдів, які дозволять стабілізувати економіку, стабілізувати фінансовий сектор",
заявив Яценюк.

Читайте також: Недосяжні умови МВФ