У своїй колонці для "Нового времени" професор Українського Католицького університету пише, що через два роки після Євромайдану стало зрозуміло, що таких реформ в Україні найближчим часом не передбачається.

Хорошу розв'язку не бачать і по іншу сторону. Я спілкуюся з соціологами, які примудряються вимірювати настрої людей у "ДНР" і "ЛНР", а також із тими, хто був там і тільки повернувся. Так ось — більшість втомилась від війни і не довіряє владі, розуміючи, що Росія їх "кинула". При цьому повернення в Україну розглядається як гірший з можливих варіантів,
— продовжує Грицак.

На його думку, залишається лише реальний вибір між поганими і дуже поганими розв'язками.

"Найгірший сценарій пропонує Росія: негайно повернути Донбас до складу України, але з особливим статусом і амністією всіх бойовиків. Це, як кажуть англосакси, to add an insult to injury — не просто завдати шкоди, а й принизити", — вважає історик.

У цій ситуації Грицак пропонує шукати вирішення конфлікту "між кращим сценарієм, який, на жаль, поки неможливий, і гіршим, який ми зобов'язані зробити неможливим".

"Але жодна проблема не вирішується тільки одним способом. Розв'язка повинна враховувати кілька вимірів і включати кілька підходів", — нагадує експерт.

Читайте також: Україна стане вічним банкрутом, повернувши Донбас, — політолог

До слова, щоб розмінувати окуповану сьогодні територію Донбасу, знадобиться щонайменше 10 років і не один мільярд гривень. Таку оцінку зробив полковник і начальник групи координації протидії саморобним вибуховим пристроям Сергій Зубаревський.