Нещодавно популярний вітчизняний футбольний портал Football.ua провів опитування, яке показало, що більшість респондентів хочуть бачити на чолі київського "Динамо" іменитого іноземного спеціаліста.

Чесно кажучи я проти призначення зарубіжного фахівця. У його роботі виникне суттєва проблема як у мовному питанні так і з менталітетом. Таким чином між гравцями і тренером може вибудуватися своєрідна стіна, яка не дозволить прогресу команді. До того ж на мою думку більшість зарубіжних тренерів можуть розглядати "Динамо" як засіб власного збагачення, а не як роботу для досягнення визначних результатів клубу.

Окрім того трансферна політика буде зорієнтована на придбання футболістів із західних чемпіонатів, а вони, як показала практика із Діакате, у нас не дуже приживаються і прагнутимуть засвітитися у Лізі чемпіонів, щоб потім знову втекти у Європу, що скоріш за все робитимуть із скандалами, сіючи конфлікти у середині команди.

Проте, як то кажуть з чим чорт не жартує. Давайте поглянемо, хто з іноземних фахівців зараз серйозно не обтяжений роботою і теоретично може опинитися у “Динамо”.

Свен-Йоран Еріксон, 62 роки (Швеція)

Цей колоритніший персонаж зацікавлений у будь-яких грошовитих пропозиціях. В його тренерському активі робота у провідних європейських чемпіонатах. Проте останнім часом його ім’я стало синонімом гучних провалів. Найбільші тренерські успіхи Еріксоеа припадають на роботу у лісабонській “Бенфіці”, з якою він тричі ставав чемпіоном Португалії та робота у римському “Лаціо”, з яким він виграв скудетто в 2000 році. Тоді підібралася суперова команда з Вероном, Міхайловичем, Станковічем, Алмейдою, Сімеоне та Недведом.

Згодом Еріксон взявся до роботи зі збірними. Якщо збірну Англії він двічі доводив до чвертьфіналів чемпіонатів світу (2002 та 2006) то подальші роботи були просто жахливі. Після слабкого сезону із “Манчестер Сіті” він повністю провалив початок відбору до чемпіонату світу із збірною Мексики, після чого його своєчасно звільнили. На цьогорічному мундіалі він провалився із збірною Кот-д’Івуару. Хоча й група підібралася серйозна із Бразилією та Португалією (думаю КНДР не будемо згадувати) він не зміг нав’язати у ній боротьбу, не зважаючи на наявність у команді висококласних фахівців.

Нещодавно Еріксон сам просися до руля збірної України. Проте недавно він уклав контракт із клубом “Аль-Хіляль” із ОАЕ. Чи затримається він там надовго неясно.

Головним плюсом можливої роботи Еріксона у “Динамо” стануть постійні матеріали для української жовтої преси. У свої 62 Еріксон ще той ловелас. Будь-яка його робота була позначена різними сексуальними скандалами. Якщо Еріксону з якогось дива запропонують роботу в “Динамо”, то переглянувши фото українських дівчат він однозначно погодиться, але жодних успіхів клубу не принесе.

Джон Тошак, 61 рік (Уельс)

Легенда англійського “Ліверпуля”, але як тренер нічим особливим себе не прославив. Хоча в послужному списку Тошака двічі значиться сам мадридський “Реал”. Але там, як і в більшості інших клубах він не затримувався більше, ніж на сезон. Останнім місцем його праці була збірна Уельсу, яку він очолював з 2004 року. Недавно Тошака звідти звільнили. Думаю він би не відмовився від пропозиції “Динамо”, але резонність зупинки вибору на ньому, на мою думку, рівнозначна нулю.

Карлос Кейруш, 57 років (Португалія)

Ще один відомий безробітний. Останнім місцем його праці була збірна Португалії. Його козирем можна вважати вміння працювати із молоддю. Кейруш в 1989 та 1991 роках зробив збірну Португалії віком гравців до 20 років. Зробив звісно то трохи голосно сказано, адже в тій команді грали Луїш Фіго та Руї Коста. Потім більше успіхів у кар’єрі Кейруша не було – збірні Португалії, ОАЕ, ПАР та мадридський “Реал” від його роботи нічого не виграли. Зате Кейруш є непоганим асистентом тренера, що він довів, працюючи під опікою сера Алекса Фергюссона в “Манчестер Юнайтед”. Але навіщо в “Динамо” асистента? Тут з головним тренером не можуть визначитися!

Хуанде Рамос, 55 років (Іспанія)

Ще один слід в історії “Реала”. Хороший фахівець, гарний тактик, який зробив собі ім’я в іспанській “Севільї”, з якою двічі підряд вигравав Кубок УЄФА . Але після того його тактичні схеми не мали успіху ні в лондонському “Тоттенхемі”, ні в мадридському “Реалі”. У Хуанде Рамоса є досвід роботи на пострадянському футбольному просторі. В 2009 році він очолював московський ЦСКА, але успіхів там також не досяг. Зараз Рамос працює генеральним директором марокканського футбольного клубу “Відад” з міста Касабланка. Він радий буде повернутися до Європи та Ліги чемпіонів. З усього цього списку він виглядає найсоліднішим спеціалістом.

Леонардо, 41 рік (Бразилія)

З цим із іноземців буде найлегше домовитися. Цьому може посприяти добрі відносини із Андрієм Шевченком та робота у структурі “Динамо” колишнього чиновника із “Мілану” Резо Чохонелідзе. Проте тренерський досвід Леонардо нараховує лишень 1 сезон у “Мілані”, який клуб собі в актив занести не може. Зараз Леонардо – футбольний коментатор на ВВС, його також розглядали як кандидата на тренерський місток збірної Бразилії. Переконаний, що як тренер Леонардо ще себе покаже, але наразі він не годиться до роботи із побудови команди.

Чіро Феррара, 43 роки (Італія)

Молодий тренер, який пропрацював лишень пів сезону. При Феррарі “Ювентус” потужно почав, але потім не грав, а мучився як кріпаки на панщині. Вже за півроку такої роботи Феррару звільнили. Зараз він безробітний і з радістю б відгукнувся на пропозиції “Динамо”, проте цей прихід ще безглуздіше виглядає у порівнянні з усіма решту.

Рональд Куман, 47 років (Нідерланди)

Активно шукає роботу. Легендарний футболіст не може розкритися на тренерському мостику. Він більш-менш непогано попрацював з “Аяксом” у 2001-2005 роках, але потім валився із “Бенфікою”, “ПСВ”, “Валенсією” та “АЗ”. Зараз пропонує свою кандидатуру майже усім клубам, які шукають тренерів та поки що безрезультатно. Надіюся безрезультатною виявиться і його можлива кандидатура на посаду тренера “Динамо”.

Франк Райкард, 47 років (Нідерланди)

Без сумніву хороший тренер. Проте хороший з точки зору мотиватора, але не впевнений, що він готовий до чищення та побудови нової команди. Гру його “Галатасарая” можна було недавно поспостерігати у матчах проти львівських “Карпат”. Турки провалювали початок гри і в Стамбулі і у Львові, але Райкард їх потім перебудовував і гнав уперед. Хоча це й не принесло жодних серйозних дивідендів. До того ж у Чемпіонаті Туреччини “Галатасарай” також зараз не показує чогось надзвичайного.

Проте робота Райкарда з “Барселоною” увійде в історію. В 2006 році “Барса” під орудою Райкарда виграла Лігу чемпіонів. Тоді там заправляли у всій красі Роналдіньйо, Деко та Ето’о. Райкард вивів команду на пік, але коли почався спад нічого з ним не змір зробити.

Райкард – тренер для ТОП-клубу. Він за наявності грошових (15-20 млн. доларів) трьох-чотирьох трансферів може доукомплектувати команду і вирішити на протязі 2-3 сезонів із нею поставлені задачі, а потім – потрібно міняти клуб. Йому б пішла робота у якомусь “Манчестер Сіті” чи “Мілані”. Можливо він там десь колись і опинитися, якщо не підірве своє реноме у середніх європейських командах та чемпіонатах.

Я ж пророкую йому провал в “Динамо”, а особливо в “Дніпрі”, куди його почали останнім часом сватати.

Роберто Манчіні, 45 років (Італія)

А він хіба до нас піде? Не виключено, що до Нового року, якщо “Манчестер Сіті” не буде серед фаворитів у чемпіонській гонці, Манчіні змушений буде шукати нову роботу. Проте думаю він не піде стопами Райкарда, який після “Барси” прийняв турецький “Галатасарай”. Манчіні, думаю, почекає на привабливу пропозицію котрогось із європейських грандів і така пропозиція рано чи пізно йому прийде.

Разван Луческу, 41 рік (Румунія)

Це була б справжня бомба!!! Бомба проти донецького “Шахтаря” та особисто Мірчі Луческу. Але рішення назначити його сина тренером “Динамо” було б скоріш політичним, ніж практичним. Зараз він очолює збірну Румунії і за чутками там під ним крісло почало активно хитатися. Разван вважається доволі перспективним тренером, але ніколи не працював ще з великим клубом. Та й з огляду на той тиск, який на нього буде чинитися у випадку очолення “Динамо” він навряд чи на це піде. Може колись у майбутньому за інших обставин і з огляду на його подальший тренерський прогрес його й можна буде розглядати як кандидата в тренери “Динамо”, але не зараз.

Дієго Марадона, 49 років (Аргентина)

Якщо Разван Луческу – це бомба, то Дієго Марадона – це АТОМНА БОМБА. За гроші він сюди прийде, але яка з цього буде користь, окрім підвищеного інтересу до гри “Динамо” у всьому світі? Якось Валерій Лобановський сказав, що для того, щоб стати хорошим тренером потрібно забути те, що ти був хорошим футболістом. З Марадоною це не можливо.

Мартін О’Ніл, 58 років (Північна Ірландія)

Дійсно класний тренер з власним почерком та вмінням та досвідом будувати команду. Він нещодавно зі скандалом покинув бірмінгемську “Астон Віллу”, керівництво якої самовільно вирішувало трансферні питання не на користь клубу. Проте О’Ніл до нас не приїде. Ротація тренерів у АПЛ відбувається швидко. Такий фахівець як він точно не залишиться без роботи. Як тільки з’явиться якийсь перспективний проект у Англії він одразу за нього візьметься і зможе вивести його на вершини англійського футболу.

Юрген Клінсманн, 46 років (Німеччина)

Зараз насолоджується життям у Каліфорнії. Можливо був би й не проти повернутися до європейського футболу. Проте його робота в “Баварії” була дуже невдалою. Щодо діяльності на чолі збірної Німеччини, з якою він здобув бронзу Чемпіонату світу 2006 року, то тут відчувається почерк його колишнього помічника, а зараз головного тренера Бундестіму Йоахіма Льова.


Чесно кажучи, не уявляю нікого із переліченої чесної компанії на чолі "Динамо".