В інтерв’ю 24 Каналу Олександр Кардаков розповів, як йому вдалося зайняти одне з провідних місць на українському IT-ринку.

Ви сьогодні сильний гравець на ринку ІТ. Скажіть, які ви собі цілі ставили, коли починали? Чи все вийшло, як планували?

Звичайно, не так і не все. Коли читаєш про успіхи видатних людей, то там іноді пишуть: "Ось я прокинувся і вирішив стати видатним". У мене такого не було. Кожен день щось робиш, кожен день чогось досягаєш, і в результаті через якийсь проміжок часу ти дивишся – чогось досягнув. Звичайно, якщо зараз подивитися назад, були і провали, були і підйоми, але я тут, тому що у мене підйомів набагато більше, ніж провалів.

Чому Ви обрали ІТ?

Це дуже дивно, але я, напевно, одна людина на ринку, у якої це базова освіта. Я пішов вчитися в КПІ – факультет електронної техніки. З першого курсу займався з мікрокомп'ютерами – ось так мені пощастило. І це стало і моїм хобі, і основною роботою, і професією на все життя.

Розкажіть про проект з кібербезпеки.

Сьогодні перед країною і перед усім світом стоїть проблема кібербезпеки. Тобто сьогодні всі інформаційні системи розвиваються вже з урахуванням кібербезпеки. І в нашій країні змінився акцент. Якщо раніше кібербезпека була звернена на захист даних, щоб їх ніхто не вкрав, наприклад, фінансові дані. Сьогодні проти нашої країни йдуть атаки на руйнування нашої інфраструктури, в тому числі інформаційної. Одним з наших проектів є розвиток кібербезпеки і аналіз на першому рівні цих загроз.

Олександр Кардаков

Під час кібератак минулої осені і зими ми брали участь у відновленні інформаційних систем, фактично, на волонтерських засадах. Для мене дуже важливо зробити найсильнішу команду, яка зможе протистояти терористам і відновлювати інформацію. Тому що все одно атаки будуть і збиток – теж, але питання в тому, щоб його мінімізувати.

Для чого потрібні хмарні технології?

Природно, ми займаємося проектами, які відповідають світовим тенденціям, – це перехід від побудови своїх інформаційних систем на загальноприйняті сервіси – як хмари. Ми робимо інформаційні системи, які повинні замінити паперові носії електронними. Поки що з перемінним успіхом – те, що ми робимо, найчастіше роздруковується і розглядається. Навіть я іноді хочу потримати в руках папірець і попідкреслювати. Це вже менталітет. Але мені потрібен один папірець, один звіт, один листочок в день, щоб подивитися всі.

Ми у себе боремося з паперовими документами. Я сказав, що якщо у мене хтось залишить паперовий документ – я співробітнику виписую штраф. Тому ніхто не залишає. Це, звичайно, жарт, але потрібно починати зі звичок.

Навіть ті ж соціальні мережі, смартфони допомагають людям звикати до електронних носіїв, як колись іграшки на комп'ютери спочатку ставилася, щоб людина не боялася комп'ютера. І ось завдяки смартфонам люди поступово відвикають від паперу і переходять до нових технологій.

Олександр Кардаков

Завдяки яким якостям Ви змогли досягнути успіху?

Ой, може таким народився, може таким виховали. Так, я не боюся поставити задачу – собі і іншим. Я не боюся рухатися і досягати. Так, я не боюся визнавати помилки – якщо я щось роблю неправильно. Я не боюся сказати, чого я не знаю. Тому що багато людей бояться зізнатися, що вони чогось не знають. Коли мені щось розповідають – я: "Стоп, стоп! А тут більш детально розкажіть мені, що це таке". І три рази послухав розумних – і сам став розумним. Плюс я дуже допитливий, я питаю одне, друге, третє, четверте і потім у мене залишиться час якось все скомпонувати. Вранці я плаваю в басейні, і всі ті хаотичні думки, які були в голові, складаються в нові ідеї. Мені після цього хочеться вискочити з басейну і зателефонувати й похвалитися, але я все ж допливаю свою дистанцію.

Чому Ви зайнялися ландшафтним дизайном?

У мене є хобі, і я розібрався в цьому дуже добре. Коли я побудував свій невеликий будиночок, потрібно було зробити концепцію ландшафту і я запитав, хто у нас найкращий ландшафтний архітектор. Мене познайомили з Оксаною Джунь. Вона – мама всіх ландшафтних архітекторів Києва. Вона сказала, що не бере приватних замовлень, але я її вмовив. Ми багато сперечалися, потім у нас зійшлися концепції. Вона мені розповіла дуже багато базових основ. Після цього я роблю для себе і раджу товаришам іноді.

Олександр Кардаков

Це якось допомагає в бізнесі?

Можливо, допомагає, тому що ландшафтний дизайн – це почуття прекрасного, тобто почуття гармонії. У ньому є своя логіка. Як, наприклад, в японському саду каменів – щоб з одного боку композиція була однією, з іншого – виглядала зовсім інакше. У бізнесі теж можна дивитися на одне і те ж з різних сторін.

Що потрібно, щоб стати лідером у бізнесі?

У мене в будь-якій справі, якою я займаюся, цілі – неамбітні. Ми входимо в якийсь сегмент, і в цьому сегменті повинні бути ми і всі інші. Це все скромна мета. Ну якщо ми цим займаємося серйозно. Якщо ми не бачимо шляху стати одними з перших, других, третіх... можна четвертим. Тому що для кожної позиції – своя стратегія, ким ми хочемо стати в кожному сегменті. Тобто чотири – ще може бути, а п'ятим вже немає сенсу ставати, на мій погляд.

Часто доводилося переживати невдачі? І чому?

Усі мої невдачі, напевно, через мою лінь. Наприклад, компанія працює, але бачиш, що щось не те, але мені було чи то лінь чіпати, чи то вчасно не вдавався в подробиці. Пізніше потрібні були вже більш радикальні зміни. Умовно кажучи, одна справа – помазати зеленкою і зовсім інша – робити операцію з відновлення. Це основні мої помилки в бізнесі – я вчасно не помітив або не зробив. Потрібно реагувати вчасно.

Олександр Кардаков

Як змінилася галузь за останній час?

ІТ допомагає будь-якому бізнесу бути більш ефективним. Я сміюся – це зелені відновлювані технології. Нам треба тільки електрику для комп'ютерів, стіл і свіже повітря. Якщо раніше українські айтішники працювали під якісь замовлення конкретні, то зараз розробляються і продукти, і досить складні системи. І робиться це добре. Якісно зроблені системи – це тренд на світовому ринку. Зрозуміло, є й інші, хто конкурує за це місце під сонцем, але ми дуже успішні, наші айтішники на загальному тлі.

Чим ви пишаєтесь?

Я пишаюся створенням компанії DATA GROUP. Коли на ринку вже були оператори зв'язку – з'явилася нова потреба професійного оператора зв'язку для ІT-систем. Я це ідентифікував з командою. І зараз компанія – другий фіксований оператор зв'язку на ринку і перший для ІT-систем. Я пишаюся, що створив таку компанію на такому складному ринку при тому, що у мене було набагато менше ресурсів, ніж у всіх інших. Моя гордість, що на ринку в багатьох компаніях керують ті люди, яких я взяв колись і виховав. Це абсолютно нормально. Вони виросли і пішли далі. Вони дружать. Я взяв участь у створенні спільноти айтішників.

Олександр Кардаков

Можете сформулювати свою формулу успіху?

Успішним можна стати тільки в команді, але кожен повинен розуміти свою мету. Поодинці зараз неможливо. Кожен в команді повинен працювати на свою мету, але вона не повинна сильно відрізняться від цілей інших. Вчасно відсікти, хто в команді хижак, акула, а хто – причепа, і вчасно позбутися багажу. Тому що вони найбільше шумлять і найбільше привертають до себе увагу і створюють ефект великої діяльності, а впевнена акула спокійно собі йде. Тому для успіху команди потрібно розуміти хто і як йде, сформулювати спільну мету. Тільки в цьому випадку може бути рух.

Як Ви змінилися з того часу, як тільки починали?

З одного боку – сильно, з іншого боку – не змінився. Я такий же оптиміст, загоряюся ідеями новими, ними живу, поки не видам. Я став набагато мудрішим. Тепер дивлюся, які від ідеї є ризики. Раніше, звичайно, цього не відстежував.

Олександр Кардаков

Ви часто ризикуєте?

Якби я не був готовий ризикувати – нічого не вийшло б. Хороший менеджер повинен на базі неповної інформації прийняти прийнятне рішення – куди рухатися і що робити. І прийняти це рішення дуже швидко. Довго чекати не можна. Чим швидше і частіше приймаєш рішення – тим частіше влучаєш в ціль. Це як спортсмен, який качає м'язи, – стає сильнішим і більше піднімає. Так і управлінець – чим більше він приймає рішення, тим сильнішими і правильними вони виходять.

Ви щаслива людина?

Я вважаю себе щасливою, тому притягую щастя і удачу.