За попередніми даними, політична сила прем'єр-міністра Терези Мей отримала 318 депутатських мандатів – при необхідному для збереження більшості мінімумі в 326 місць. У головного суперника консерваторів, Лейбористської партії, 261 мандат – на 29 більше, ніж за підсумками попередніх виборів. "Такого завзяття від головної опозиційної партії, очолюваної прихильником радикальних лівих поглядів Джеремі Корбіном, ще за пару тижнів до голосування мало хто очікував. Корбін вже закликав Мей піти у відставку, але та відповіла, що отримана її партією відносна більшість дає їй право продовжувати працювати на посаді прем'єра, а Британії зараз "потрібен період стабільності", – зазначає Радіо "Свобода".

Читайте також: Вибори у Британії – це катастрофа. Чому вона сталася?

Чого хотіла Тереза Мей та що вона отримала у підсумку

Нинішні вибори в британський парламент – дострокові, попередні відбулися всього два роки тому, в 2015-му. З тих пір сталося чимало: пройшов референдум щодо Brexit, в результаті котрого був змушений піти з посади прем'єра Девід Кемерон, а після Кемерона на чолі уряду стала Тереза Мей. Коли півтора місяці тому нинішній прем'єр оголошувала проведення виборів, всі опитування пророкували їй переконливу перемогу: відрив консерваторів від лейбористів становив близько 25%. Проте помилки, допущені Мей під час виборчої кампанії, стали для консерваторів фатальними. Та головне те, що чинна прем'єрка вже не зможе наполягати на "жорсткому" Brexit, адже саме це й було її метою від самого початку. Часи, коли Тереза Мей могла говорити з позиції сили, лишилися в минулому.


Хотіла як краще, а вийшло як завжди. Прем’єр-міністр Тереза Мей збиралася укріпити власні позиції, але, програвши вибори, лише заплутала усі карти

А відтак постають щонайменше два питання: що чекає на саму Мей, на її партію та на її країну, а також що буде з планами Британії покинути Євросоюз. Почнемо з питання номер один. Те, що під час дострокових парламентських виборів у Британії жодна партія не змогла набрати 326 місць, означає, найімовірніше, створення "підвішеного уряду", пише The Independent.

Читайте також: Вибори у Великобританії: Тереза Мей не планує йти у відставку

Видання акцентує на тому, що відсутність однопартійного уряду в британській системі є рідкістю. Однак у такому випадку існує два варіанти розвитку подій. Або кілька партій об'єднаються в правлячу коаліцію, або виникне згаданий вище "підвішений уряд", який фактично сформує меншість. У цьому випадку лідируючій партії (тобто консерваторам) доведеться – не маючи під собою коаліції – шукати голоси під кожну законодавчу ініціативу окремо.

Прем'єр-міністр Тереза Мей зважилася на загальні вибори в надії укріпити свою позицію в перемовинах щодо виходу Великої Британії з Європейського союзу. Але ця азартна гра закінчилась крахом. Замість приголомшливої перемоги вибори знищили її парламентську більшість внаслідок сплеску підтримки Лейбористської партії,
резюмує американський журнал Time.

Мей проігнорувала заклики піти у відставку – вона намагатиметься сформувати уряд за підтримки меншої партії, додає видання. І цитує при цьому британську прем'єрку, котра зазначила, що в будь-якому випадку "виконає волю британського народу, вивівши Сполучене Королівство з Європейського Союзу".

Однак про яку "меншу партію" мова? Консервативна партія Великої Британії веде переговори з Демократичною юніоністською партією Північної Ірландії (DUP) для того, щоб прем'єр Тереза Мей залишилася при владі, передає ВВС.

Стало відомо, що консерватори домовилися з юніоністами про підтримку партії влади в ході голосувань, але без формування офіційної коаліції. Консерватори отримали 318 місць у парламенті на дострокових виборах, тоді як для абсолютної більшості необхідно на вісім більше, нагадує ВВС. Єдина надія Терези Мей сформувати уряд – це отримати підтримку від DUP, що завоювала на виборах 10 місць. Переговори між двома партіями ускладнюються значними розбіжностями з низки питань. Зокрема, говорячи про Brexit, ірландці вважають, що погана угода з ЄС буде кращим варіантом, ніж взагалі жодної угоди.


Доля Терези Мей тепер значною мірою в руках Демократичної юніоністської партії Північної Ірландії (DUP). На фото – лідерка партії Арлін Ізабел Фостер

Brexit: 50 відтінків жорсткості

Отож, якими є перспективи Британії у питанні Brexit, тобто розлучення з Європейським Союзом? В іншій своїй публікації ВВС відзначає, що "ані консерватори Терези Мей, ані лейбористи Джеремі Корбіна не збираються скасовувати рішення, прийняте на референдумі 23 червня 2016 року, але позиції двох провідних партій щодо того, чого потрібно домагатися на переговорах з Євросоюзом, істотно розрізняються".

Критики Терези Мей вважають, що виборці, відмовивши прем'єрці у більшості мандатів, відмовили також й у праві вести переговори з ЄС з тих жорстких позицій, про які говорили вона та члени її уряду. "Те, що консерватори втратили більшість, пояснюється відходом прихильників ЄС та більш молодих виборців до лейбористів", – прокоментував ВВС політолог Джон Кертіс.

Якщо ці вибори були про Brexit, то чи не варто нам зробити висновок, що Британія відкинула жорсткий Brexit місіс Мей?
– написав у "Твіттері" ветеран британської політики і дипломатії, лідер ліберальних демократів в 80-90-х Педді Ешдаун.

Між тим консерватори й досі не роз'яснили виборцям, яким чином вони збираються подолати принципові розбіжності з Брюсселем.

Лейбористи проявляють значно більше гнучкості, однак і вони не вважають за можливе відкинути прийняте більшістю громадян рішення про вихід з ЄС. Їхня мета: зберегти відносини з ЄС у вигляді, максимально наближеному до того, що передувало референдуму. Саме тому вони й не ставлять на чільне місце боротьбу з еміграцією, як це роблять консерватори. Плюс наполягають на тому, що вихід з ЄС без жодної угоди – це найгірший варіант для Британії.

Читайте також: Результати виборів у Великій Британії викликали сильні побоювання в Євросоюзі, – NYT

Тим часом жорсткість щодо Британії починає проявляти і Євросоюз. Зокрема, в Брюсселі дали чітко зрозуміти, що позиція Терези Мей відносно обмеження імміграції з ЄС є неприйнятною. Брюссель наполягає на тому, що свобода доступу до спільного ринку невіддільна від свободи пересування громадян.

Ситуація остаточно ускладнюється ще й тим, що проти виходу з Євросоюзу рішуче заперечує Шотландська національна партія. Її лідерка та глава уряду Шотландії Нікола Стерджен домагається для Шотландії права провести другий референдум про незалежність, посилаючись на те, що шотландці в більшості своїй голосували проти виходу з Євросоюзу. Вся ця невизначеність всередині Сполученого Королівства, швидше за все, відтермінує початок офіційних переговорів про вихід з ЄС, які були заплановані на 19 червня, передає ВВС.


Ще одна жінка, здатна вплинути на порядок денний у Британії. Лідерка Шотландської національної партії та глава уряду Шотландії Нікола Стерджен домагається для Шотландії референдуму про незалежність

А британська The Guardian малює 5 можливих сценаріїв того, як розвиватимуть події після дострокових парламентських виборів.

Сценарій номер один – це обіцяний Терезою Мей "жорсткий" Brexit. Однак, пише The Guardian, економічні збитки за такого розвитку подій є надто значними, тож "політична підтримка подібної гри – гри з високими ставками – просто відсутня". Ті, хто сяде в Брюсселі за стіл перемовин з представниками ЄС, не повинні тримати пістолет, приставлений до скроні власної країни, підкреслює видання.

Читайте також: Британія відмовляється сплачувати компенсацію за "брекзит"

Сценарій номер два – "м'який" Brexit. Тобто вихід з Євросоюзу, але з тими опціями, котрі задовольнять і Лондон, і Брюссель. Наприклад, із розумними компромісами в еміграційному питанні та з можливістю залишитися в одному ринку.

Третій сценарій – "хаос і катастрофа Brexit". Журналісти The Guardian вказують на те, що не лише Британія здатна виставляти Євросоюзу категоричні вимоги. Зворотній процес не виключений також. Брюссель може "легко покинути Терезу Мей або будь-якого іншого британського прем'єр-міністра із вибором між відсутністю угоди та поганою угодою". Тобто, що називається, умити руки і спостерігати ситуацію з боку, не намагаючись достукатися до здорового глузду своїх візаві.

Четвертий сценарій – членство в EFTA (Європейській асоціації вільної торгівлі). Комерційно необхідний, але малоймовірний варіант розвитку подій, згідно із яким Британія виходить з ЄС, проте залишається в Європейській економічній зоні.

І, нарешті, сценарій номер п’ять. "Ще є шанс, що британський електорат буде сигналізувати з приводу більш фундаментального переосмислення Brexit", – зазначає The Guardian. Знаряддям для такого переосмислення може стати другий референдум з приводу виходу Британії з ЄС.

Якщо британські парламентарі повернуться з Брюсселя без всеосяжної угоди про вільну торгівлю, цілком можливо, що новий парламент міг би включити це (другий референдум) до порядку денного,
– говориться у статті.

Погляд зі сторони

"Єврофіли в Британії прокинулися (після виборів) з рідкісним для них почуттям оптимізму, сподіваючись на те, що поганий електоральний результат для Консервативної партії Терези Мей та кращий для лейбористів і ліберал-демократів може означати більш м'який вихід з Євросоюзу або – ще ліпше – відмову від Brexit взагалі. Але для представників Королівства у Брюсселі та для європейських лідерів британський виборчий флоп ще більше ускладнює той неминучий процес, котрий триває зараз", – передає американський канал CNN.

За той рік, що минув з референдуму у Британії, "офіційні особи спостерігають за подіями в цій країні зі все наростаючим жахом". "Це найгірший результат", – коментує британські вибори Ян Техау, директор Форуму Річарда Холбрука. Слабкий британський колега на перемовинах щодо виходу Британії з ЄС – це "кошмар", підкреслює він.

Європейські уряди прагнуть, аби на партнера можна було покластися, але тепер у них є гірші з усіх можливих варіанти. У них (за столом переговорів) немає уряду з превалюючою більшістю, а є уряд з послабленим мандатом та невизначеністю щодо того, хто відповідає за нього,
– цитує Техау CNN.

"Ми не танцюємо, не святкуємо з приводу цієї невизначеності. Це ще сильніше все ускладнить, а ситуація і так була досить складною", – посилається на слова неназваного чиновника, який займається підготовкою переговорів від ЄС, видання Financial Times.

Читайте також: Трамп посприяв поразці Мей, і на це є три вагомі причини, – Washington Post

"Підвішений парламент" у Британії означатиме, що офіційний Брюссель не знатиме, з ким із британської сторони вести переговори щодо Brexit. А вони, як вже було сказано, мали початися 19 червня, але тепер дата може зміститися, продовжують автори. Також, на думку газети, ЄС може піти на зустріч Лондону та дати Британії час на формування уряду. Але навіть якщо там виникне безвихідна ситуація, дуже малоймовірно, що Євросоюз захоче "посунути крайні терміни", тобто терміни виходу Британії з Євросоюзу, відзначає FT.

До речі, з приводу "крайніх термінів". Пануюча реакція в Європі на події в Британії – це "явна роздратованість: європейці готові попрощатися з острівною нацією", – пише The Washington Post.


Європа зачекалася Британію на переговорах щодо виходу країни з Євросоюзу. Карикатура The Economist

І додає: "Дональд Туск, президент Європейської ради, у вітальному листі до Терези Мей, яка на даний момент залишається прем'єр-міністром Великобританії, знову заявив про необхідність швидко розпочати переговори щодо Brexit до крайнього терміну – березня 2019 року. "Часові рамки, встановлені статтею 50 Договору (про Європейський Союз), не дозволяють нам гаяти час", – нагадав Туск. Раніше він закликав Британію не допустити, аби її нинішній політичний ландшафт перешкодив укладанню взаємовигідної для неї та для ЄС угоди.

Робіть все можливе, щоб уникнути статусу "відсутність угоди" в результаті процесу "без переговорів",
– наводить видання слова Туска.

The Washington Post цитує також Гюнтера Еттінгера, німецького політика та члена партії Християнсько-демократичний союз. "Нам потрібен уряд, котрий вміє діяти. Зі слабким партером існує небезпека того, що перемовини вестимуться погано для обох сторін", – каже він. А його колега Зігмар Габріель, чинний міністр закордонних справ Німеччини, вважає, що основне "послання британських виборів – це потреба чесно вести переговори з Євросоюзом і знову думати про те, чи вигідно Великій Британії отаким чином з нього виходити".

Головне питання зараз, зазначає Фабіан Зулег, глава брюссельського Центру європейської політики, полягає в тому, чи завершиться історія з Brexit, "організованим" виходом Британії з ЄС ("з угодою, за якою обидві сторони могли б жити"), чи вона обереться повним хаосом. Заплутавшись у внутрішніх проблемах, Сполучене Королівство катастрофічно втрачає дорогоцінний час, наголошує Зігфрид Муресан, голова Європейської народної партії.

Європейський союз був готовий вести переговори з минулого року. Британія до цього вже не готова (…). Початок перемовин іще може бути відкладений, проте фінал дуже складно відтермінувати,
– нагадує Муресан у статті The Washington Post.

Отож, таймер для Британії вже включено і зворотній відлік пішов. Чи вкладеться "острівна нація" у відведені законодавством часові рамки і чи обере вона конструктивну співпрацю з ЄС замість "хаосу" та "кошмару" – покаже час.

Читайте також: Чи змінять вибори у Британії ставлення до України: думка експерта