Щоб людина змогла там жити, спершу потрібно створити замкнений цикл - шматочок Землі з відповідною біосферою і функціонуючою екосистемою. Чи втіляться ці мрії коли-небудь у життя?

На початку 90-х в американській пустелі Аризона стартував масштабний проект - "Біосфера-2". Цифра "2" у назві мала підкреслити, що "Біосферою-1" є Земля.

“Це штучна система, яка мала пролити світло на поведінку людини у замкнутій біосфері тривалий час. Постачати кисень повинні були рослини. Воду мав забезпечувати природний кругообіг і процес біологічного самоочищення”, - каже координатор проекту Мет Адамсон.

Повністю ізольований від довкілля комплекс зайняв 1,3 га. Всередині розмістили 5 характерних для Землі екосистем: ліс, океан, пустелю, савану з річкою та болото.

У 91-му розпочалась перша фаза експерименту - 8 добровольців на два роки "замурували" у скляній оранжереї. Зв'язок зі зовнішнім світом мали підтримували лише через комп'ютер.

Разом з біонавтами у комплекс доправили 3000 представників флори і фауни. Спочатку все йшло за планом - росли дерева, трава, кущі, тварини мали чим харчуватися, у водоймах плавала риба та креветки. Однак через півроку звичний хід життя порушився.

“Мікроорганізми та комахи почали розмножуватися у несподівано великій кількості. Це спричинило непередбачуваний ріст споживання кисню. За 16 місяців його вміст у повітрі знизився з 21% до 15%. Окрім цього, бактерії у ґрунті знищували значну частину сільськогосподарських культур, відтак врожай був значно меншим від очікуваного. Мешканці комплексу задихалися і втрачали вагу”, - каже учасник експерименту Джейн Пойнтер.

Біонавти все ж змогли прожити заплановані 2 роки, але в цілому експеримент виявився невдалим. У 96-му науковці розпочали новий проект, вже без участі людей. Автори хотіли дослідити зміни клімату в екосистемі, дізнатися, як можна запобігти зниженню кисню в атмосфері, де накопичуються надлишки вуглекислоти.

“Сьогодні це унікальний дослідницький комплекс. Це єдине місце на Землі такого масштабу, де ми можемо контролювати практично все - від температури і рівня опадів до складу атмосфери. Зараз тут проводять окремі досліди з тваринами і рослинами”, - каже координатор проекту Мет Адамсон.

За два десятиліття організаторам проекту так і не вдалося досягти початкової мети. Однак експеримент довів наскільки тонкі й вразливі механізми біосфери, які забезпечують наше життя. Загалом у проект вклали $30 млн. Зараз комплекс "Біосфера-2" - одне з найпопулярніших туристичних місць Аризони.