Як з'ясувало слідство, упродовж травня-серпня 2016 року по напрямку Бахмут-Новолуганське через 31-й блокпост здійснювалось переміщення вантажів суб’єктами господарювання, що зареєстровані на території селищної ради селища міського типу Новолуганське. Про це розповів 24 Каналу голова київської податкової міліції, керівник спецоперації Ігор Скороход .

Скільки часу діяла схема — зараз з'ясовують. У поле зору податківців поставки товару через Новолуганське потрапили у червні 2016. Щоб не допустити витоку оперативної інформації, було прийнято рішення зареєструвати кримінальне провадження в прокуратурі міста Києва.

Схема контрабандистів

Досить проста. Зареєстровані на території Новолуганського підприємці завозили з України вантажівками товари народного вжитку, в тому числі – продукти харчування та медикаменти, на територію селища. Проведений аналіз товаропотоків засвідчив: щодня заїжджали від 50 до 100 машин.

На під'їзді до нашого блок-посту, українського, вони показували документи, що вантаж везуть, нібито, для жителів села Новолуганське. За нашими підрахунками туди щомісяця поставлялося 4 тисячі тонн продуктів. На суму близько 200 мільйонів гривень. Там всього 3129 жителів. Виходить, що кожен мав би споживати близько 1300 кілограмів продуктів щомісяця,
– прокоментував Скороход.

"Знахідка" контрабандистів у тому, що Новолуганське – так звана "сіра зона": за мінськими домовленостями селище мало бути під контролем України, але нині там на в'їзді – блокпост наших ВСУ, а на іншому кінці селища – блокпост бойовиків "ДНР". А отже (і слідство це згодом довело) автівки з контрабандою проїжджали через Новолуганське транзитом і їхали далі на непідконтрольну територію – у Горлівку, Донецьк, Макіївку.

Задіяні у контрабанді

Це приватні підприємці, близько 70 осіб, які зареєстровані за 4 адресами у селі Новолуганське. За даними слідства, голова селищної ради Новолуганського сприяв реєстрації цих підприємців і організації злочинної схеми. Зокрема, приватним підприємцем у цій справі фігурує його дружина, яка також є власником автотранспорту, яким здійснювалось перевезення вантажів.

Адреси, де зареєстровані ці 70 підприємців – це житлові будинки, п'ятиповерхівки, гуртожитки. Це все бутафорія. Адреса реєстрації на папері. Ніякої підприємницької діяльності ніхто там не проводив. Все це зроблено для того, щоб показувати документи на українському блок-посту, мовляв, ми їдемо до себе за місцем реєстрації. Це прогалина в законодавстві, яким і вирішили скористатися нечисті на руку ділки,
– пояснив Скороход.

Суть спецоперації

Мета – провести обшуки на території Новолуганського і задокументувати той факт, що за вказаними у реєстрації підприємців 4 адресами відсутні будь-які бази, складські приміщення, торговельні точки, магазини, які могли б приймати таку кількість товарів.

Уявіть, який це обсяг — 4 тисячі тонн на місяць. Більше того — за оперативною інформацією на Великдень там пройшло 192 машини за пару днів, нібито для жителів Новолуганського,
— уточнив Ігор Скороход.

Керівник спецоперації розповів: у понеділок було прийнято рішення про проведення спецоперації в п'ятницю. Планувався виїзд на місце у четвер. У п'ятницю вранці мали провести обшуки в Новолуганському. Але у вівторок було отримано зведення телефонних розмов фігурантів, де прозвучала фраза, що "до вас збираються гості".

Тому у вівторок прийняли рішення вирушати туди одразу ж. В середу вранці оперативники прибули в Бахмут, була остаточно напрацьована схема спецоперації.

О 15 годині були на позиції, о 16 почали, о 18 закінчили. Нас там не чекали. Всі були в шоці, адже чекали в п'ятницю. А ми провели в середу,
– розповів Скороход.

Спецоперація і її результат

До проведення оперативних дій безпосередньо були залучені Служба безпеки України (Центр спецоперацій), Збройні Сили України, прокуратура Києва. Загалом в операції брали участь близько 100 чоловік: 50 – від Центру спецоперацій, 50 – спецпідрозділу "Фантом". Складність операції, як пояснив головний київський податківець, полягала в тому, що за 400 метрів від фактичного місця проведення оперативних дій розташований блокпост "ДНР" з БТРом. Отже, центр спецоперацій СБУ розробив і забезпечив прикриття для слідчої групи, з залученням аеророзвідки, квардрокоптеру (відеонагляд), був задіяний також бронеавтомобіль з кулеметом для прикриття бійців "Фантому".

Ніякого опору не було. Спрацював ефект несподіванки. Може, хтось і хотів би пограти "в солдатиків", адже це війна. Там поруч в селі – склади Бахмутського Агросоюзу, на яких раніше сидів снайпер. Може, він там і був. Але ефект несподіванки і чітко спланованої операції дозволив нашим співробітникам вийти живими і здоровими з села,
– прокоментував результат спецоперації її керівник.

На сьогоднішній день цей канал поставки контрабанди на непідконтрольну територію перекритий. Згідно з наказом головнокомандувача всім вантажним автомобілям проїзд через Новолуганське заборонений, в обидві сторони.

Податкові втрати від контрабандистів

За підрахунками слідства, щомісячний обіг грошових коштів лише 10 підприємців-фігурантів справи (які перебувають на обліку ДПІ як платники "єдиного податку 1-2 категорії") складає понад 1 мільйон гривень, що є грубим порушенням п. 4,5 ст. 291, ст. 296 Податкового кодексу. Виявлені обставини свідчать про ухилення фізичними особами-приватними підприємцями від сплати податків на загальну суму 7 мільйонів гривень.

Про подальшу долю контрабандистів

70 підприємців-фігурантів допитані в рамках кримінального провадження. Подальшу їх долю буде вирішувати суд. За фактом причетності цих осіб до сепаратизму матеріали слідства будуть виділені в окреме провадження, і направлені в СБУ для подальших рішень, оскільки це не компетенція податкової міліції. Так само посадові особи, які фігурують у справі, будуть перевірені відповідними правоохоронними структурами на предмет законності їхніх доходів.