Із кількох десятків проблемних округів ЦВК дозволила перевибори лише в п'яти. Це перемога опозиції чи компроміс із владою?

Звичайно – це поступки опозиції. Влада у цій ситуації пішла на те, аби частково визнати порушення. Але лиш у найбільш резонансних округах. Влада схитрувала, бо загальні перевибори ще невідомо яким чином змінять розташування сил.

Тимошенко голодує вже 10 діб. Але ані Яценюк, ані Турчинов на цей факт особливо не зважають. Невже Юлю не збираються визволяти, а її образ просто використовують?

Юлію Тимошенко просто "кинули". Я б по-іншому це не назвав. Вона перестала бути реальним лідером опозиції. Ще коли формували списки, тоді вперше було проігноровано гвардію Тимошенко. Відбувся поділ списку між Яценюком, Турчиновим і Кожем‘якіним. Тепер видається, що доля Тимошенко серед опозиціонерів мало кого цікавить…

Так зване "стояння під ЦВК" – це початок широкого протесту чи тактична спроба тиску?

Мітинг під ЦВК іноді нагадує мені ситуацію, коли якась громадська організація взяла грант, поділила гроші, а потім, задля звіту, просто-напросто, організовувала велике зібрання. На тому – крапка. Опозиція довго переконувала Захід в тому, що вона здатна підняти протест. А тепер ці слова треба чимось підтвердити. Навіть оті 2 тисячі людей – це показник опозиційної діяльності. Як на мене, така "боротьба" – імітація активного руху. Бо реально – коефіцієнт ККД від того "стояння" під ЦВК близький до нуля!

Виходить, що "триєдині" опозиціонери тягнуть воза кожен у свій бік…

Подивімось на їхні заяви: двічі на день вони змінюють свої вимоги. Спершу була вимога обнулення списків, потім – перевибори у кількох округах, а тепер кажуть про повні перевибори. Тягнибок – іншої думки. Мовляв, перевибори – це шлях безвиході, який призведе до ще більшого розколу. Через годину Кличко заявляє, що мандати треба складати. Бачимо, що немає єдиної платформи і ця розхитаність робить опозицію смішною.

Більшість експертів доводять, що "тушковане м'ясо" найбільше полюбляють "ударівці". Партія Кличка насправді така вразлива?

Можу з вами закластися. На сьогодні попередній аналіз показує, що мінімум десять потенційних тушок знайдеться у списках "Батьківщини". І лише сім я налічив в УДАРі.

Навіть оті 2 тисячі людей – це показник опозиційної діяльності. Як на мене, така "боротьба" – імітація активного руху. Бо реально – коефіцієнт ККД від того "стояння" під ЦВК близький до нуля!

Лідер комуністів напередодні заявив, що його сила буде самостійною в парламенті. Наскільки слова "червоних" щирі і чи КПУ справді буде боротися зі спокусою об’єднання з "регіоналами"?

Тепер комуністи будуть набагато самостійнішими, аніж у минулому парламенті. У новій Раді КПУ має достатньо штиків – майже 15% голосів. Відповідно, вони будуть висувати значно більші умови, їх апетити зростуть.

Сьогодні комуністи тримають "золоту акцію" і їм немає жодного сенсу триматися чіткої позиції. Ми побачимо, як вони моментами будуть то з опозицією, то з "регіоналами".

Голова місії ПАРЄ в Україні Андреас Гросс вважає, що в нашій державі помітна "тенденція до нарощування авторитаризму". Які санкції реально може прийняти Європа щодо "режиму Януковича"?

Це виключно його особиста позиція. І вже неодноразово сама ПАРЄ заявляла – Гросс має своєрідну позицію. Він відомий своїми лівацькими поглядами і в кожній країні він хоче революції. Натомість, протилежну позицію мають деякі інші члени ПАРЄ. Гадаю, підхід буде комплексним, а не емоційним. Частина Європи схильна до критики, а решта помітила й позитив.

Тобто, попри усі заяви про фальсифікації, Європа таки визнає законність виборів?

Так, вибори в Україні визнають. Їх, фактично, вже визнали. Заяви більшості європолітиків зводяться до того, що вибори треба визнавати. Хай це певний крок назад, але їх не можна порівнювати із виборами в Білорусі.

Поставте свій бал виборам 2012: від 1 до 5. Чого було більше – фальсифікацій чи чесної боротьби?

Схильний до другого варіанту – переважала чесна боротьба. Бо й опозиція має претензії лише до 13 округів із 225. Тож, коли й були фальсифікації, то вони не надто вплинули на результат перегонів, як це подає опозиція. Моя оцінка – чотири з мінусом.

З Вами багато хто б посперечався…

Маємо те, що маємо. Була конкуренція, був добрий день голосування. Так, були й порушення під час підрахунку, але можемо це списати на недосконалість виборчого закону. На жаль, такий закон не дозволяє знімати кандидатів за порушення і узаконює їх. Напевне, найбільше клопоту і бруду було на мажоритарних округах. Втім, межа дозволеного перевалила тільки у кількох з них. Звідти мої чотири з мінусом.

Розмовляв Тарас Матвіїв,
Телеканал новин "24"