Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного за замовленням ZN.UA Київським міжнародним інститутом соціології.

Найбільше людей за продовження військових дій висловилися на заході України (47,7%), найменше – на Донбасі - 7,5%. Між ними виявилися центр (37,8%), південь (31,1%) і схід (28,2%). Як пише “Дзеркало тижня”, в основі піраміди лежить Галичина (майже 60%), Дніпропетровськ (46,6%), Херсон (40%), а також Миколаїв (38,3%), Чернівці (33,1%) і Закарпаття (31,5%).

Читайте також: Українці неоднозначно сприймають добровольчі батальйони, — опитування

Ці ж самі області ще більш високими відсотками підтвердили свою позицію і у відповідях на запитання про те, чи варто воювати за Донбас. Однак у той же час майже половина їх жителів визнали, що все-таки нерозумно йти воювати, коли влада так бездарно керує армією.

На другому місці цієї важкої номінації виявився більш компромісний варіант: надання Донбасу статусу автономії у складі України (16,3%). Тут стрілка пішла вгору: Захід (7%) - Донбас (32,2%). Крім Донбасу, також і Запоріжжя (32,4%), Харків (32,5%) і Одеса (27,2%) угледіли в автономії якийсь вихід з кризи.

На третій позиції можливих сценаріїв поведінки влади на Донбасі стала пропозиція припинити всі фінансові операції, оскільки Україна де-факто не контролює окуповані території - 20,5% підтримки громадян країни. Донбас (5,4%), природно, не розуміє, як так може бути на тлі війни, взаємних обстрілів і загибелі мирних жителів, а Захід (28,3%) і Центр (26,6%) не розуміють, "які тепер тут можуть бути у Донбасу претензії?" При цьому майже в ступор на рахунок претензій "донецьких" увійшла Чернівецька область - 52,6% бажаючих припинити всякий економічний діалог з Донбасом, вагома, але не більша частина Галичини (30,9%), Миколаєва (27,9%) і Закарпаття (23,2%).

Четверта пропозиція для влади - організація якогось тимчасового люфту для Донбасу (2 місяці), в проміжок якого Україні непогано було б створити умови (тимчасові, але надійні) для переселення всіх охочих виїхати з окупованих територій - 19,7% національної підтримки. Серед переконаних у правильності такого підходу - майже 40% галичан, 33% жителів Миколаївської області і 29% Луганській. Варіант-аутсайдер: припинити всі виплати, крім пенсій - 12,3% по країні за рахунок думки Донбасу (14,9%), Дніпропетровська (19%), Запоріжжя (18%) та Миколаєва (21,3%).

Читайте також: Майже чверть українців вважають, що Крим втрачений назавжди

Відмова від територій виявилася взагалі вкрай непопулярною у Україні (5,9%). У той час як Донецьк (17,4%) і Харків (10,1%) все-таки розглядають це як прийнятний варіант припинення протистояння.

Проте не менш цікавою вийшла графа, куди потрапили ті громадяни, які не можуть відповісти на це питання - 27,3% (від 23-36% вагаються по всіх регіонах і областях, виключаючи всі ті ж радикальні Галичину (9,1%), Миколаїв (10,9%) і Дніпропетровськ (17,9%). Що свідчить про наявність у суспільстві певної розгубленості щодо ситуації і нелегкому пошуку власних відповідей на поставлені війною питання.

Дослідження "Думки і погляди населення України: Грудень 2014 року" проводилося за замовленням ZN.ua Київським міжнародним інститутом соціології 4-19 грудня 2014 року. У ході дослідження було проведено 3035 інтерв'ю з дорослими жителями України, які проживають у 179 населених пунктах України. Статистична похибка вибірки не перевищує 1,8%. У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, яка контролюється українською владою.