Аферисти використовують знайому, але, як виявилося, досі дієву схему – орендують помешкання, під нього підробляють всі необхідні документи власника з мокрими печатками, здають в оренду кільком клієнтам одночасно і зникають, пише сайт Дарниця.org.

За підрахунками міліції, "навар" від ошуканих орендарів уже становить 100 тисяч гривень. Відомо, що майстри квартирних афер – "гастролери, тобто іногородні. Їхні особи зараз встановлюють правоохоронці. Одного з них зафіксували камери відеостеження.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ?

Серед жертв шахраїв – переселенці з Донбасу. Діловоду за фахом Оксані Новіковій з окупованого Луганська квартира в Дарницькому районі знадобилася через місце роботи. Жінка розповідає: "Шукали помешкання на сайті OLX. Мали кілька варіантів, але обрали найдешевший на вулиці Анни Ахматової – за 4 800 гривень плюс комунальні. Район сподобався, будинок хороший. Приємно здивував інтер'єр квартири". "Власник" назвався Олександром Драгобудом, мав на вигляд років 45. Високий, худорлявий, сивочолий. Показав всі необхідні документи.

Оксана каже, що ретельно їх перевіряла, але навіть її – діловода – він зміг ошукати. Надто справжніми виглядали паспорт, договір купівлі-продажу на синьому нотаріальному бланку, техпаспорт на квартиру та довідка з ЖЕКу. Коли настав час переселятись, телефон "власника" виявився вимкнутим. Оксана поїхала на квартиру, але виявила там чергову жертву "Драгобуда", яка встигла вселитись раніше. Жінки викликали міліцію. "Виявилось, що тільки стосовно нашої квартири ошуканих троє. Міліція вже вислідила аферистів, працюють у парі. На питання, що ж робити далі, міліціонери розвели руками", – розповідає Оксана.

ЯК НЕ ПОПАСТИСЯ?

Іван Кудояр, ріелтор зі Спілки консультантів з нерухомості, вважає, що такі аферисти обов'язково засвітяться в іншому районі Києва або іншому місті. Дає кілька порад, як не дати себе ошукати: не треба "вестися" на занадто низьку ціну оренди (на 2000-3000 гривень нижче), більш детально цікавитися у сусідів про господарів квартири, вимагати оригінали паспортів всіх власників квартири та правових документів на квартиру – жодних копій, бо оригінали можуть перебувати в судових інстанціях, виконавчих службах, в заставі у банку.

"Зараз сайти оголошень з нерухомості просто засипані "фейками" колишніх ріелторів, співробітників ЖЕКу, – говорить ріелтор. – Пожвавилися фірми, які продають списки з давно зданими квартирами. Насторожити мають фрази: "Господар поїхав, але залиште свій телефон", "Як виїдуть орендарі, ми з вами зв'яжемося".

Експерт також радить: "Якщо самі не розумієтесь на документах — довіртесь фахівцям".

Читайте також: Нова афера шириться Україною