На уроці в кожуху

Взимку обігріти ці діряві стіни неможливо - майже сто школярів та їхні вчителі уроки проводять у кожухах.

“Холодно, низом тягне все одно, і фізхвилинки частіше робимо, і рухаємося, і одягаємося. Придумуємо різні форми роботи, щоб і навчати, щоб діти не замерзли. Дуже відчувають це діти першого класу. Приходять вони з дому, садочка нема, вони вдома в таких тепличних умовах. А приходять сюди, фактично перший рік діти дуже хворіють”, - розповіла вчителька молодших класів Уляна Мартин.

У школі три корпуси: один гірший від іншого. Найстаріший, зведений ще на початку 20-го століття - колишнє панське подвір'я. Інший будинок, збудований після Другої світової війни, не має навіть фундаменту.

У школі навчатися не те що некомфортно - небезпечно. Селяни втомилися волати про допомогу.

Будівництво нової школи затягнулося на десятиліття.

Загалом, для нової Ролівської школи розробили аж два проекти.

Один - десять років тому - побудова звичайного, цегляного приміщення, інший - три роки тому - розроблений за сучасними технологіями так званий модульний, з можливістю добудови нових корпусів, якщо раптом учнів побільшає.

Спонсор для школи

Інколи громаді вдається знайти спонсора, який фінансує будівництво школи. Частину дофінансовують самотужки. Наприклад, два роки тому в селі Зимна Вода 400 тисяч гривень, яких не вистачало на реконструкцію навчального закладу, назбирали селяни.

Однак Зимну Воду, яка знаходиться неподалік Львова, за рівнем достатку не порівняти із Ролевом, куди навіть дороги нормальної немає. Будівництво школи у Ролеві фінансують із Фонду Регіонального розвитку. На численні звернення громади та депутатів Львівська облдержадміністрація впродовж року відповідає: вже цього року на будову мають виділити 2 мільйони гривень.

Відтак, обіцянка є умовною і грошей, найімовірніше, знову не буде.

“На сьогоднішній день кошти з державного бюджету не надійшли. Замовником даних робіт являється управління капітального будівництва Львівської обласної ради, яке буде відповідно замовляти підрядну організацію, яка буде виконувати ці роботи. Чому не надійшли, це питання дуже складне, я не можу відповісти. Я думаю, що найближчим часом будуть передані ці кошти сюди”, - каже виконувач обов'язків директора Департаменту з питань освіти та науки Орест Тур.

299 шкіл-довгобудів

2011 року загалом в Україні шкіл-довгобудів налічували 299. Цей перелік скорочується повільно. Лише на Львівщині на початку цього року було майже 70 недобудованих навчальних закладів. З них 24 будують більше десяти років.

"Дивіться, як зростає кошторис. Коли у 2010 році ми говорили про цю школу з можливістю модульної добудови корпусів, то йшла розмова про якісь 5-6 мільйонів. Сьогодні кошторисна вартість сягає поза десять. А коли ми вже вийдемо на формат здачі об'єкта, я більше, ніж впевнений, що це буде більше 15", - каже народний депутат України Роман Ілик.

Місяць тому Президент України підписав Національну стратегію розвитку освіти, розраховану до 2021 року. Підписання цього стратегічно важливого документа пройшло настільки непомітно, що про нього навіть не всі керівники управлінь освіти знають.

"Ця стратегія не вказує ні напрямків руху, не вказує, ні етапів, ні проміжних етапів", - вважає директор Центру освітнього моніторингу Павло Полянський.

Про такі школи, як у Ролеві, у цьому документі не йдеться. Навчальний заклад на Львівщині зникає - якщо будівництво не розпочнеться у 2015 році, його закриють.