Одна із форм розкрадання - завищення кошторису робіт у школах

Навіть із мізеру, який виділяють на українські школи та садочки, нечисті на руку намагаються вкроїти для себе. Масштаби розкрадань недитячі - десь мільйон, десь 2, десь 10. Усе залежить від розміру населеного пункту.

Депутат Харківської обласної ради Іван Варченко з'ясував, за якими цінами купували будматеріали для ремонту шкіл у Дергачівському районі. У магазинах чи на ринках усе це коштує значно дешевше:

“З 6 мільйонів понад половина була просто вкрадена. За рахунок чого крали? Перевищували розцінки на роботи у вісім, у десять разів. Наприклад, унітаз коштує 200 гривень, а для школи Дергачівського району його купують за 1000".

Цього року Держфінінспекція виявила в Дарницькому управлінні освіти зловживань майже на вісім мільйонів: порушення в нарахуванні заробітних плат, організації дитячого харчування. Мільйон пішов на прибирання листя з території закладів освіти.

Директор однієї з львівських шкіл продовжував отримувати від держави гроші на сплату комунальних послуг у приміщеннях, які давно здав в оренду. Бухгалтер іншої львівської школи свідомо завищувала кошториси закладу - якщо він потребував 80 тисяч, вона вказувала, що 100 тисяч. Перевіряла шкільні фінанси бухгалтер районного відділу освіти, родичка аферистки. За три роки сімейний підряд заробив 600 тисяч гривень. Нині справа перебуває в суді.

Фінансову діяльність управлінь освіти неможливо перевірити

Управління освіти по всій Україні приховують повну інформацію щодо своєї фінансової діяльності. Центр політичних студій та аналітики намагався проаналізувати, на що витрачали кошти, однак зробити цього не вдалося. Більшість регіонів зігнорували інформаційні запити організації.

“Та інформація, яку ми отримали, була непридатна для глибинного аналізу. Ми не змогли узагальнити ці дані, щоб з'ясувати взагалі, на що витрачалися гроші під час підготовки до нового навчального року”, - експерт Центру політичних студій та аналітики Дарія Слизьконіс.

Хто ж з чиновників від освіти найчастіше зловживає розподілом коштів? Десь винний начальник управління, десь директор школи, десь бухгалтер. А то й усі одразу.

Управління освіти підпорядковуються Міністерству освіти, яке саме чи не щороку без тендеру замовляє підручники по 600 гривень за примірник.

Гроші крадуть, а робота, на яку їх виділяють, не зроблена

Доки крадуть мільйони, не вистачає грошей на будівництво шкіл. Так цього року зіткнули лобами батьків учнів гімназії "Інтелект" та 237-ї гімназії Дарницького району Києва. "Інтелекту" передали частину приміщень 237 школи.

“Так іде пряма погроза, що гімназію знищать, погрожують батькам, що діти будуть погано навчаться, що будуть різні перевірки, і гімназія перестане існувати”, - голова батьківського комітету гімназії №237 Марія Кізленко.

Не на камеру освітяни та чиновники від освіти нарікають на принизливе фінансове становище, в якому сьогодні перебувають. Адже державні надбавки упродовж року їм значно скоротили, а на зарплату можна прожити до двох тижнів.