Недотримання елементарних норм гігієни та вживання продуктів, що швидко псуються - причини, через які можна опинитися на лікарняному ліжку.

“Це м’ясні продукти, потім кондитерські вироби, сметана, молоко, і овочі також можуть бути джерелом захворювань”, - каже лікар-інфекціоніст Дмитро Дудар.

Ранні овочі та фрукти, кажуть фахівці, також у списку небезпечних. Адже у теплиці їх могли вирощувати, підживлюючи ґрунт шкідливими речовинами. Втім, на попит українців такі застереження не надто впливають.

“Зараз почали купувати полуницю, черешню, абрикоси купляють, раніше купували яблука, банани, тепер персики. Бояться, питаються, чи з Іспанії, чи з Туреччини, але більшість беруть наші овочі, українські”, - каже продавець Людмила.

“Що ж робити, їсти то ж треба, якісь вітаміни, що після зими з’явились. Кип’ятком я не обробляю, гарно під струмом води, полуницю, потім на ситечко”, - каже покупець Олена.

Державна ветеринарна служба заспокоює - овочі та фрукти ретельно перевіряються у всіх супермаркетах та на ринках. Тепер окрім нітратів та пестицидів у плодах шукають ще й кишкову паличку.

“У зв’язку з ситуацією, яка виникла, ми ввели спеціальне дослідження - бактеріологічне. Це яке якраз проводиться на наявність кишкової палички. і те, що ми досліджуємо на сьогоднішній день, кишкової палички ми не виявляємо”, - каже голова Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Іван Бісюк.

Однак, виявити, який саме продукт спричинив харчове отруєння неможливо, зазначають лікарі. Аналізи допоможуть знайти лише збудника інфекції. Роман потрапив до лікарні з температурою 40. Та що саме з їжі було непридатним - лише гадає.

“Я не можу повірити, що це ларьок з шаурмою, там ніби все так чисто було, акуратно, стерильно. Я не можу казати ні на той ресторан, ні на домашню їжу”, - каже хворий Роман.

З харчовим отруєнням у лікарні дорослому доведеться провести 5-6 днів. У випадку, коли до ескулапів звернулися не вчасно, є ризик потрапити до реанімації. Самолікуванням лікарі займатися не радять. Також рекомендують не купувати їжу на стихійних ринках та дочекатися овочів та фруктів природного дозрівання.