Як відзначив Максим Мартинюк, нові принципи допоможуть додатково залучити до місцевих бюджетів понад 1 млрд гривень ще до кінця 2018 року.

Проект постанови презентував Максим Мартинюк і охарактеризував сферу земельних відносин, як одну з найбільш корумпованих у державі. Тож для подолання корупції не підійдуть одиничні заходи, а потрібен глобальний підхід. Окрім корупційних ризиків для земельної сфери характерне і суттєве недоотримання коштів місцевими бюджетами. Саме на подолання цих проблем спрямований проект.

Проект передбачає введення уніфікованих правил:

• Оренда земель можлива виключно на аукціонах;

• Термін оренди – 7 років;

• Орендна ставка не може бути нижчою за 8% від нормативно-грошової вартості землі (середній рівень оренди у галузі).

Якщо раніше, в разі відмови орендаря від ділянки землі, повторна передача відбувалася в ручному режимі, то тепер для цього також проводитимуться торги. Максим Мартинюк підкреслив, що так припиняється схема, за якою землі вилучалися із держаної власності назавжди, ділячись по 2 га та приватизуючись безоплатно.

Також вводиться жорсткий розрахунковий норматив площі земель, котрі можуть передаватися на місцевому рівні безоплатно. Площа такої землі не повинна перебільшувати 25% від переданих за попередній звітний період в оренду на конкурентних засадах земель. Учасникам АТО буде надано пріоритет на безоплатне отримання землі.

Максим Мартинюк підкреслив, що цією постановою повноваження Держгеокадастру будуть суттєво обмежені. А ситуація, коли група осіб за змовою може розпоряджатися землею на свій розсуд, унеможливлюється. Уряд ставить перед Держгеокадастром задачу привести договори попередніх періодів у відповідність до нової стратегії.

Описані вище заходи, на думку Максима Мартинюка, мають стимулювати зростання надходжень до місцевих бюджетів від передачі державних земель в оренду. Прогнозується економічний ефект до 1 млрд гривень до кінця 2018 року.

Довідка

Нині 25% всієї сільськогосподарської землі в Україні (10,4 млн га) знаходиться у державній власності. Частково цими землями користуються державні підприємства. Частково – це землі запасу, стосовно яких приймається рішення про передачу їх у користування.