Він з трьох боків оточений ставами та глибоким ровом перед в'їзною брамою, це один із найстаріших замків України. Зараз над вікном залишився один грифон, раніше в нього була пара, з якою разом тримали табличку з роком спорудження – 1484.

Замок має два входи і відповідно два дворики. Верхній, звісно, для власників та гостей. Тут була тераса, а в центрі красувалася клумба. А вже у нижньому метушилися слуги: жінки носили з комор харчі, чоловіки діставали воду з глибокого колодязя.

У 1530 році мальовничий бастіон дістався львівському вельможі Цетнеру. Кажуть, він запросив фахівця бойових укріплень, який саме будував Королівський Арсенал У Львові. Однак чи то фортифікатор не надто постарався, чи замок справляв враження легкої здобичі, але хто тільки не захоплював Свірзький замок – і козаки, і турки, й татари.

Читайте також: Мандрівка Україною. Гавареччина — центр чорнодимленої кераміки

На початку 20 століття твердиня припала до душі військовому аташе в Парижі Роберту Лямезан. Тільки-но він її відреставрував, розпочалася Перша світова. Російські війська підпалили замок, знищивши меблі, картини та бібліотеку.

Заповзятий француз не опустив руки. Обравши трьох російських військовополонених, знову почав відбудовувати замок аж до Другої світової війни, коли його пограбували і частково зруйнували. У радянські часи, замість шляхетних портретів на цих стінах з'явилися схеми тракторних моторів для школи механізаторів.

Якщо у вас відчуття, що ви вже бачили ці мури, але не пригадуєте де саме, то найімовірніше це спогади з фільму "Три мушкетери". Саме у Свірзькому замку загинули Констанція та Міледі, тут тривала облога бастіону Сен-Жермен, і звідси вирушав Дартаньян на свої подвиги. Вирушайте й ви. Зі Львова до Свірзького замку всього 45 км. Вдалих вам мандрів.