Про це пише кандидат історичних наук Віталій Скальський у своєму матеріалі в "Історичній правді".

За його словами, тоді було зафіксовано щонайменше три випадки вибухів на військових складах – 6 червня 1918 року у Києві, 31 липня – в Одесі, 13 вересня – у Керчі.

Читайте також: Вибух складу боєприпасів у Калинівці: "рука Москви" чи нехлюйство?

Київ, історія, вибухи, склади
Вибухи на складах боєприпасів у Києві в 1918 році

Найбільшим і найтрагічнішим був вибух на Звіринці у Києві, який пролунав о 10 ранку 6 червня. В Університеті святого Володимира повилітали шибки, на Хрещатику пішоходи попадали на хідники від потужної вибухової хвилі. Вмить над далекою та бідною околицею столиці – Звіринцем – з’явилась хмара пилу. Невдовзі виявилось, що вибухнули артилерійські склади з понад 2 мільйонами снарядів. Від їхньої детонації загинуло близько 200 осіб, 1000 отримали поранення. 900 будинків було повністю знищено,
– зазначає історик.

Київ, історія, вибухи, склади
Тисячі снарядів всіяли поля внаслідок вибухів у Києві

Як підкреслює він, у результаті величезна кількість киян, здебільшого незаможних, залишились без житла.

"І уряд, і місцева влада спрацювали гарно – гроші виділено, допомогу організовано, воду, їжу, одяг було надано потерпілим. Пересічні громадяни також відгукнулись на біду. У тогочасних газетах можна зустріти довгі списки жертводавців. Кияни масово та самостійно евакуювалися у навколишні дачні селища – Святошин, Кончу-Заспу, Пущу-Водицю. Потяги та приміські трамваї були переповненими. На щастя, були літні вакації, і у багато хто уже орендував заміські будиночки", – додає історик.

Щодо Одеси, то тут вибух, як переконує Скальський, пролунав 31 вересня 1918 року.

"О 15:20 неподалік станції Одеса-Застава на складах зброї розпочались вибухи набоїв. Вони тривали безперервно близько 10 годин. Тієї ночі Одеса не спала. Одеситів охопила паніка. Утікачі з епіцентру подій зібрались на Французькому бульварі, у порту та в лиманах. На вибухах оперативно спрацювали австрійські військові, що дислокувались у місті. Місце події було оточено, працювали пожежники та медики. Жертвами стали 40 осіб, а 100 були зазнали поранень", – розповів науковець.

Одеса, історія, вибухи, склади
Наслідки вибухів на складах в Одесі

Читайте також: Ветеран розвідки сповістив, як Україна має відповісти Росії на теракт у Калинівці

Крім того, кандидат історичних наук оприлюднив подробиці і третього потужного вибуху, який сколихнув Україну у 1918 році.

"Після одеських вибухів аналогічна подія відбулась у Криму. 13 вересня 1918 року близько 16:00 Керч оглушив потужний вибух. Над фортецею стояла хмара диму, містом розлітався попіл. У місті зчинилась паніка, яка посилювалась чутками: 1) про те, що хтось кинув бомбу у фортецю, 2) ніби вибух спричинили снаряди з отруйним газом. Зрештою, підтвердження ці чутки не знайшли та до ночі усе заспокоїлося. За даними газети "Утро Юга", від вибухів у Керчі загинули 4 особи та ще 23 отримали поранення. Вибухи пошкодили кілька будинків поблизу фортеці. Вибух стався лише в одному із чотирьох порохових складів під номером 104, а його причиною було "соединение электрических проводов", – повідомив він.

Керч, історія, вибухи, склади
Керч відбулася найменшими руйнуваннями порівняно з Києвом і Одесою

Зауважимо, що слідство в усіх випадках розглядало кілька версій, серед яких були недбалість і теракт, однак у підсумку остаточного рішення так і не було ухвалено.