Річний звіт про роботу Уряду

– Для всіх нас це був непростий рік. І для мене теж, бо це величезна відповідальність. Знаєте, якщо людина все це пропускає через себе, то це завжди дуже непросто. Але ми вистояли. Минув рік – і основні завдання, в принципі, ми виконали. Стабілізували ситуацію, не допустили поглиблення політичної та економічної кризи. Більше того, вийшли на економічне зростання. І це тільки початок.

Що стосується звіту. Це звіт Уряду за 2016 рік. Це процедура, яка має відбуватись кожного року. Вона не пов'язана з роком перебування мною на посаді прем'єра. І він не має відношення до річниці мого прем'єрства.

– Я не прийшов сюди, щоб говорити, що ми от стільки всього зробили, вихвалятися чимось. Найголовніше – ми втримали ситуацію. Ми підняли мінімальну заробітну плату вдвічі. Ніхто до нас цього не робив і після нас цього вже теж ніхто не зробить. Ми підняли на 50% заробітну плату вчителям, на 30% – лікарям. Ми закумулювали достатньо ресурсів для масштабного ремонту доріг. Ми чітко визначили приорітети щодо подальшого реформування. Наступний етап – пенсійна реформа. Ми збільшили закупівлі ліків, ми розгортатимемо кардіоцентри. Ми достатньо непогано попрацювали в енергетиці з точки зору альтернативної енергетики, яка не залежить від вугілля. Ми зупинили падіння видобутку українського газу. Але людям ще дуже і дуже важко жити. І ми це розуміємо. Тому завдання сьогодні – продовжувати підтримку економічного зростання країни.

Я не хочу розрізняти, з ким асоціюються позитивні зміни в країні – зі мною чи Президентом. Для мене важливо інше – щоб люди бачили, що зміни насправді є. Ми маємо твердо ходити по землі. Якщо люди відчуватимуть, що є зміни, то їхнє життя змінюватиметься на краще.

Пенсійна реформа

– Я за те, щоб в країні створити справедливу пенсійну систему, щоб вона була бездефіцитною. Бо наразі її дефіцит складає 140 мільярдів гривень. Реформа має підвести до підвищення пенсій. 85% українських пенсіонерів живуть на межі бідності. Це треба змінити, і я розумію, як це треба зробити.

Зараз ми в роботі з МВФ фактично по 99% позиціях дійшли згоди. Зараз, так би мовити, дотираємо "шероховатости", аби дійти спільного рішення. Але очевидно, що ми маємо дійти тих рішень, які дозволять нам з першого жовтня підняти українські пенсії.

Приватний бізнес і заробітна плата

– Я підтримую бізнес і вважаю, що це великі люди, які створюють національний продукт. Але є одне "але". Людина, яка працює, має отримати нормальну заробітну плату. І 3200 гривень – це ще не ті кошти, які можливо було б вважати достатніми.

Треба людей повертати в Україну. Треба відновлювати економіку. І ми можемо це робити. Я вважаю, що 2017, 2018 і 2019 роки можуть стати роками прориву для українців, якщо прийматимуться не популістські, а професійні рішення.

Плани на майбутнє

– До 2020 року я абсолютно пов'язую себе з боротьбою за українську державу. Для мене це принципово. Я це рішення прийняв, і я за це буду боротись. Можливо, і в якості прем'єр-міністра.

Ми добре попрацюємо і в 2019 році виграємо вибори. І тоді ми зможемо претендувати на те, щоб продовжити якісні зміни в країні.

– Скільки я буду прем'єр-міністром, залежить не від моїх бажань або небажань. А від того, наскільки мені успішно вдасться розвивати Україну. Якщо ти не ефективний, якщо не можеш здолати проблему, то не мучай ні країну, ні людей, ні себе.

Яценюк зробив дуже багато рішучих, сміливих та не популярних кроків. Але в нього іншого виходу не було. Він приймав ці рішення, і парламент приймав, бо всі розуміли, що треба консолідуватись. І тому ми сьогодні маємо, в тому числі, макроекономічну стабілізацію.

– Склалося ефективне тріо – я, БПП і "Народний фронт". Я вдячний "Народному фронту" за підтримку, але я не менш вдячний БПП. У мене абсолютно нормальні конструктивні стосунки і з Президентом країни, і з Арсенієм Петровичем.

Кадрова ситуація в Уряді

Результати діяльності того чи іншого міністерства різні. Але я завжди налаштований на те, аби допомагати своїм колегам якісно зробити свою роботу. Зараз ми не ведемо дискусій про кадрові зміни в Кабміні. Жодна кандидатура не обговорюється.

– Я хочу підкреслити, що наявність приставки в.о. у першого заступника міністра охорони здоров'я Уляни Супрун не гальмує процеси, які потрібно робити в охороні здоров'я. Я думаю, що вона не дуже цим переймається, за великим рахунком. В неї є достатньо лідерських якостей. Коаліція розглядає питання офіційного призначення Супрун на посаду міністра.

"Велика приватизація"

– В чому проблема? В Україні 3,5 тисячі державних підприємств. Половина з них – банкроти. Прибуткових тільки 30%. На всіх інших підприємствах просто паразитують. Вони не працюють на економіку нашої держави. За останнє десятиріччя вони завдали нам збитків у 82 мільярда гривень. Це катастрофа. Їх треба конкурентно продати.

Стратегічні підприємства мають залишатися у державній власності. Там абсолютно інші нові механізми управління. Але сотнями підприємств можливо управляти через правильні принципи.

Проблема корупції

– Корупція притаманна сьогодні не тільки Україні, але й іншим країнам. Я вважаю, що за 2016 рік ряд питань, які зменшують корупційні ризики, були вирішені.

Корупція для нас є величезним викликом і проблемою. Найбільше корупція, яка нам дійсно загрожує, проявляється в державному секторі, а не на побутовому рівні. Тому ми створили НАБУ, НАЗК, САП.

Більше – дивіться у програмі.