Дев’ятого жовтня Борису Нємцову мало виповнитися 56. Сьогодні в швейцарському Базелі друзі опозиціонера влаштовують концерт його пам’яті.

А в Москві на Троєкуровському кладовищі рідні встановлять на могилі Бориса пам’ятник. Відомо, що монумент виконаний із червоного граніту – такого ж, яким облицьований Москворіцький міст, де було скоєно вбивство.

Політика розстріляли 27 лютого під стінами Кремля. Не пройшло й двох тижнів, як поліція з розмахом затримала п’ятьох підозрюваних. Усі – уродженці Чечні. На першому ж допиті зізнаються – спланували злочин через ненависть до Нємцова. Мовляв, його висловлювання на захист "Шарлі Ебдо" образили їх як мусульман.

На цьому злочин могли й оголосити розкритим. Та один за одним арештовані почали відмовлятися від своїх показів. Мовляв, дали їх під тиском. Безглуздою версію про "Шарлі" називають й соратники опозиціонера. Кажуть, що мотив очевидний, і це не пости у Facebook, а політична діяльність Нємцова.

Цікаво, що адвокат родини Нємцова уже півроку намагається викликати Кадирова на допит. Адже головний підозрюваний – Заур Дадаєв не просто чеченець, а колишній офіцер спецбатальйону МВС "Північ". Підрозділу, який безпосередньо підпорядковується Рамзану Кадирову. І на момент скоєння вбивства Дадаєв був чинним військовослужбовцем.

Читайте також: Гаазький суд взявся за війну Путіна в Грузії

Містичний чеченський слід поєднує смерть Нємцова із ще одним резонансним злочином десятиліття. Відому журналістку Анну Політковську, яка не менше критикувала і Путіна, і Кадирова, також розстріляли чеченці. Є й інші збіги. За обома стежили, в обох злочинах фігурують правоохоронці. Політковську вбили у день народження Путіна, Нємцова – під стінами Кремля. Та найголовніше і тоді і тепер влада заявила, що смерть убитих завдала їй більшої шкоди, ніж їхня діяльність.

У слідства є близько семисот відеозаписів підозрюваних різної якості. Однак відео самого розстрілу немає. Родичі Нємцова досі не домоглися від Федеральної служби охорони записів з їхніх камер спостереження.

Видання "Комерсант" поговорило зі своїми джерелами у правоохоронних органах. І ті кажуть, що попри відмову підозрюваних від своїх свідчень, у суд понесуть все ж версію про вбивство через релігію. Адже це дозволить не лише запроторити виконавців за грати, а й не шукати замовників.