Говорячи про ситуацію з підривом автомобіля місії ОБСЄ, варто відзначити дуже цікаву реакцію російського МЗС, що висловило обурення відсутністю безпеки для місії ОБСЄ на території України. У Москві згадали, що Донбас є частиною України.

Природно, відповідальність лягає на територіальні структури, яким належить влада в регіоні. Не стільки на так званих сепаратистів, скільки на Москву, що повністю контролює там ситуацію. Не думаю, правда, що це призведе до якихось драматичних змін, але в очах Сполучених Штатів, особливо зараз, коли адміністрація Трампа тільки формулює своє ставлення до України, цей випадок не буде сприяти зміцненню російських позицій.

Читайте також: Як Росія може використати підрив автомобіля ОБСЄ у інформаційній війні проти України

Цей випадок, звичайно, обговорювався і під час телефонної розмови Порошенка з Тіллерсоном. Американці завжди дуже чутливі до втрати своїх громадян. Але сама розмова, ймовірно, носила більш широкий характер.

Підтримка України – не нова позиція США, вона вже неодноразово висловлювалася. А що стосується збереження санкцій по Мінську і Криму, то вони дуже різні. Найбільш болючі, звичайно, мінські санкції. Крим – це більше подорожі і переміщення кримських і деяких російських чиновників.

Зняття санкцій по Мінську, і це було дослівно сформульовано Тіллерсоном, пов'язується з виконанням Москвою таких ключових умов, як виведення військ і передача контролю над кордоном. До речі, потрібно відзначити нову позицію Кремля щодо Донбасу. Очевидно, що спроба легалізувати "Лугандонію" в складі України провалилася, незважаючи на певний тиск Франції та Німеччини на офіційний Київ. Тепер же Москва робить ставку на підвищення суб'єктності цієї території: визнання паспортів, введення рубля, перепідпорядкування економічних об'єктів і т. д. Так що де-факто мінські угоди мертві, вони ніколи не будуть виконані. А значить і санкції збережуться.

Що стосується змін нормандського формату після президентських виборів у Франції. Почнемо з того, що перемога Ле Пен неможлива: незважаючи на підтримку її кампанії Кремлем, основна ставка Москви робилася саме на Фійона. Думаю, що позиція Макрона буде навіть більш проукраїнською і антипутінською, ніж позиція Олланда.

Читайте також: Хакери російської розвідки штурмували штаб кандидата у президенти Франції, – ЗМІ

Ми бачимо, що вектор настрою в Європі змінився. Останнім часом можна було спостерігати цілу серію поразок планів Москви: в Нідерландах, у Франції, очевидно, що і Меркель збережеться при владі в Німеччині. Так що політичні тенденції зараз не на користь Кремля.

Автор: Андрый Пыонтковський. Джерело: Новое время