Нова технологія дозволяє автоматично маркувати окремі нейрони, щоб робити зображення мозку в нанометровому масштабі (на рівні окремих клітин і навіть субклітинних одиниць).

З її допомогою вчені змогли перетворити отримані на мікроскопах зображення в загальнодоступний масив даних, який стане основою детальної карти мозку.

Наукова стаття про технології VAST з’явилась в журналі Cell.

Для створення демонстраційного відео фахівцям знадобилося два роки. З допомогою апарату для автоматизованого приготування надтонких зрізів тканин цитолог Джефф Ліхтманн і його колеги розрізали мозок дорослої миші на шари товщиною 29 нанометрів.

Зрізи викладаються на автоматичний конвеєр, поділяються на окремі смужки, ті поміщаються на кремнієві підкладки і фотографуються. Згодом знімки збирають на комп'ютері і обробляють програмою VAST.

Головна проблема полягає в тому, що відображення одного квадратного міліметра мозку займає близько двох мільйонів гігабайт — приблизно такий обсяг даних щорічно проходить через інтернет. Весь геном людини, для порівняння, займає три-п'ять гігабайт.

Способів вирішити проблему зберігання інформації автори проекту поки не придумали.