Національна комісія з питань регулювання енергетики та комунальних послуг затвердила своєю постановою величини питомої вартості нестандартного приєднання до електричних мереж на 2017 рік. Нестандартне з'єднання — це коли споживачу потрібна електрична потужність понад 160 кВт.

Як пояснив у коментарі сайту "24" директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин Валентин Землянський, ці зміни стосуються бізнесу: по-перше — це зелена енергетика і все, що пов'язано з альтернативними джерелами електроенергії, по-друге — це великі компанії, підприємства, в першу чергу – забудовники. Саме вони підключаються до мереж з устаткуванням великої напруги. (Багатоквартирний будинок спершу підключається весь, після чого вже йде розподіл по мешканцях).

Нестандартне підключення, що перевищує 160 кіловат, тепер і коштуватиме дорожче. Все залежить від умов,
– зауважив Землянський.

Тепер вартість такого приєднання – на рівні від 3 700 до 11 300 грн/кВт. Розраховували її у НКРЕ за певною методикою, враховуючі надані елетропередавальними організаціями дані.

Для прикладу, вартість приєднання 1 кВт потужностей від Київобленерго становитиме більше 5000 грн. А по Києву ціна збільшиться з 41 аж до 3000 гривень в порівнянні з минулим роком – відповідно звіту Київенерго за перше півріччя 2016 року, який опубліковано у них на сайті. Такі цифри навели аналітики Офісу ефективного регулювання.

"Платити по новому": за підключення до мереж бізнесу доведеться виклати чималу суму

Аргументи від НКРЕ

На думку Нацкомісії, рішення про нову вартість забезпечить стійке функціонування ринку послуг з приєднання електроустановок до мереж і дозволить поліпшити позиції України в рейтингу Doing Business.

Більш детальних аргументів "за" у рішенні НКРЕКП не наводить.

Натомість експерти енергетичної сфери констатують ускладнення для діяльності бізнесу.

Наслідки підвищення для бізнесу

За словами керівника сектору "Енергетика" Офісу ефективного регулювання Олексія Оржеля, таке рішення матиме негативний вплив на інвестиційний клімат в Україні та фактично унеможливить створення нових виробництв і розвиток інноваційних сфер.

Це дуже погано для бізнесу. Особливо для середнього. А це той локомотив, який мав би розвиватися в Україні і сприяти росту економіки. Але… ми ще не знаємо, які ставки стандартного приєднання прийме НКРЕКП на ступенях напруги від 16 до 50 кВт та від 50 до 160 кВт. Може, вони збираються "вбити" й весь український бізнес.Наприклад, для підключення "Макдональдса" потрібна потужність 500 кіловат. Для супермаркету – 800 кіловат -1 мегаватт. Для виробництва, наприклад, швейного – 200 кіловат. Отже, поточна вартість підключення для них виросла в 6, 7, 8 разів,
– пояснив Оржель.

Експерт наголосив – така ситуація вбиватиме український бізнес і економіку замість того, щоб залучати інвестиції. Доступ до інфраструктури мав би бути якраз фактором сприяння інвестиціям. У деяких країнах підключення до електромереж безкоштовне, оскільки в подальшому споживач споживатиме електроенергію і приноситиме прибуток постачальнику за кожен кВт*год. Так і розвивається економіка, якщо маємо таку ціль.

Наш же регулятор грунтується на методології оцінки відновлювальної вартості. А вона у нас переоцінена. Наприклад, обленерго купили за приблизно 1 млрд гривень. А потім переоцінили у 13,5 мільярдів. Виходить, що власник, заплативши державі 1 млрд реальних гривень, на папері капіталізував себе більше, ніж у 13 разів. Після цього ту ціну потужностей, яка є на його трансформаторах, він вирішить виставити новим споживачам. Така позиція монополіста і НКРЕКП. І це вбиває будь-який розвиток нового виробництва в Україні,
– наголосив Оржель..

Яким чином тоді покращаться наші показники Doing Business?

Олексій Оржель пояснив: Doing Business у нашому випадку – це оцінка по декількох параметрах. Наприклад, якщо вас відключили від мережі через штраф – скільки кроків і часу потрібно, щоб підключити назад. І всього один параметр по вартості підключення – він розраховується відносно ВВП країни. І він у нас був і так достатньо негативний – ВВП низький, а вартість підключення висока.

На чиї плечі перекладуть нові ціни?

"Відсоток відносно річного ВВП на особу — це був поганий для України показник – 637 %. Але якщо у нас буде 3000% — глобально на Doing Business це не влине теж. Тут менше процедурних етапів. Формула прозора, але величина, не обґрунтована з точки зору розвитку українського бізнесу, космічна", – відзначив експерт.

Як агукнеться українцям

Нова вартість приєднання до мереж може спровокувати здорожчання у будівельному секторі. За розрахунками Олексія Оржеля вартість 1 квадратного метра житлової площі у новобудовах деяких регіонів може зрости на 11%.

Валентин Землянський зауважив, що зрештою, за всі поневіряння бізнесу заплатить споживач. Хоча і не одразу.

Зараз будь-яке підвищення на тлі економічної кризи відображається негативно. Як на діяльності будь-якої компанії, так і на інвестиційній привабливості. І все відіб'ється на кінцевому споживачеві. Тому що зрештою буде закладене в кінцеву ціну квадратного метра, починаючи з перепічки і закінчуючи квартирою. Спочатку буде потерпати бізнес. І він змушений буде якось покривати свої витрати, і робитиме це за рахунок споживача,
– пояснив Землянський.

Стандартне підключення не постраждало

Зі стандартним підключенням до електромереж, тобто для звичайних споживачів побутової електроенергії, все залишиться як було, уточнив Землянський.

Відповідно до прийнятої 26 січня цього року постанови НКРЕКП №81, значення ставок плати для стандартного приєднання на 2017 рік становить для міст: від 1,02 до 3,44 тисячі грн/кВт, для сільської місцевості: від 1,08 до 2,47 тисяч грн/кВт.

Втім, вже з 1 лютого НКРЕ затвердила нові роздрібні тарифи на електроенергію для енергопостачальних компаній. А хто, зрештою, за все заплатить – ми вже здогадуємось.

Читайте також: Занадто незалежні: зауваження до повноважень Нацрегулятора з питань енергетики і комунпослуг