Станіслав Улам

Львів’янин, що став одним із творців термоядерної бомби США. З самого дитинства його приваблювала математика – тож вступивши до Львівської політехніки, він одразу потрапив на другий курс.

Слава про львівського математика дійшла до Сполучених Штатів. У 1936 його запрошують до Прінстонського університету, де в той час викладав Альберт Ейнштейн. Розповідають, що ламаною англійською автор теорії відносності високо оцінив математичні здібності українця.

Читайте також: 24 унікальні винаходи українців, які допомогли людству

Коли розпочалася Друга світова війна, вчений хотів піти до війська, аби помститися нацистам, які відправили у газові камери майже всю його родину. На фронт не взяли, зате запропонували секретну місію – взяти участь у манхеттенському проекті зі створення термоядерної бомби, що отримала назву “Супер”.

Вікентій Хвойка

Український архітектор-самоучка, який відкрив світу трипільську культуру. До пошуків прадавніх культур Хвойка прийшов через випадок, точніше — нещастя. У 40-річного агронома, чеха за національністю, згоріла клуня, у якій він влаштував свою лабораторію.

На згарищі він помітив кольорові металеві кільця. Місцеві знавці старожитностей швидко пояснили — це жіночі браслети княжої доби. Незначна знахідка стала знаком, що слід займатись археологією.

Хвойка із захопленням їздив селами довкола Києва, бував на будівельних майданчиках, розпитував робітників, чи не траплялись їм цікаві речі. І ось настає день, коли допитливість дослідника-самоучки дала результат.

На Кирилівських висотах у розрізі гори на глибині 19 метрів він помітив якусь білу пляму. Згодом виявиться, що це бивень мамонта з різьбленням, а місце навколо — стоянка первісних мисливців. Знахідка стала справжньою сенсацією.

Борис Грабовський

Син українського поета Павла Грабовського. Саме йому в далекому Ташкенті вдалось першому в світі передати рухоме зображення на відстані.

Хоч довгий час винахід приписували російському емігранту Володимиру Зворкіну, спеціальна комісія ЮНЕСКО все розставила на місця і наполягла, що першу телевізійну передачу відео здійснив українець 28 липня 1928 року, тобто на 5 років швидше, ніж це зробив росіянин.

На ідею створення пристрою Грабовського наштовхнула мрія батька побачити Україну на засланні. Мрія переросла у наукові дослідження, а вже за 5 років у будинку українця прилад вперше передав зображення. Дружина винахідника поправляла у підвалі передатчик, а в сусідній кімнаті Грабовський побачив на приймачі її руку та силует.

Володимир Філатов

Лікар, який повернув зір тисячам людей. Володимир Філатов. Легендарний одеський офтальмолог одним із перших у світі провів успішну операцію з пересадки рогівки.

У 30-ті роки минулого століття це здавалось неможливим. Подібні операції не вдавалися навіть іменитим лікарям, що вже говорити про маловідомого мрійника. Філатов не зважав і вперто відповідав, що сонце повинні бачити всі і найбільший гріх лікаря – забрати в пацієнта віру.

Філатов самостійно розробив інструменти для такої операції і вперше почав витримувати донорські очі в льоду, після чого рогівка мала значно більші шанси прижитись у пацієнта. Такий метод був доволі простим, тож був по кишені звичайним людям. Ще до початку війни Філатов з учнями прооперував понад 1000 пацієнтів – це більше ніж у всіх інших країнах за десятиліття.

Юрій Кнорозов

Похмурий, різкий, замкнутий у собі і своєму кабінеті харківський вчений став справжньою сенсацією у світі науки.

Як таке взагалі можливо, щоб нікому невідомий лінгвіст, який ніколи не був ані в Мексиці, ні в Гватемалі, просидівши 5 років за стосами книжок і фотографій, розгадав таємниці однієї з найзагадковіших цивілізацій світу.

У Німеччині до рук Кнорозова потраплять 2 книжки про майя. Заради цікавості забере у свою колекцію, та уваги не приділятиме. До моменту, коли на очі потрапить стаття, автор якої переконуватиме, що розшифрувати ієрогліфи майя – справа нереальна.

Минуло 5 років у тісній кімнатці і харків'янин став першою людиною за сотні років, що знову заговорила мовою майя. Він дивився на письмена й читав у них про пантеон богів і ритуали жерців.