Кандидат історичних наук, який має понад 40-ка експедицій на землі майя, посміхнуся, коли почув про "Кінець Світу".

- Коли займаєшся цією темою понад 20 років, коли читаєш ті письмена, як звичайну газету – все стає на свої місця. Наука це галузь, де вірять фактам, а не нісенітницям та видумкам.

Тому, якщо майя написали в одному з текстів, що у 4772 році закінчиться величезний цикл з 8 тисяч років, або написали в іншому тексті, що у 2012 році закінчиться цикл з 5125 тисяч років, тому ми просто цьому віримо. Віримо, що майя дійсно розрахували, і довели всьому світу, що це один з найбільш точних календарів того часу.

І тому, підстав не вірити індіанським вченим, які жили тисячі років тому, в нас просто немає.

Майя навіть такого поняття, як Кінець Світу не мали. У жодному словнику, чи у жодному написі, Ви не знайдете жодної згадки.

- А звідки ви особисто почули про цю дату "21.12.2012" та "Кінець Світу"?
- Як правило, це поширюють люди, які не розбираються ні у мові майя, ні у писемності. Є когорта псевдо-вчених, які не займаються наукою системно, які не дихають пилюкою в архівах по 20-30 років, які не їздять на археологічні експедиції, не годують там комарів. Це люди, які, як правило, ділять чи множать число Пі на відстань від сонця, і нібито шукають у згадках, які лишили стародавні цивілізації. Насправді, наука користується виключно фактажем: що знайдено, доведено в різні способи, те вона і заявляє.

- Як ви вважаєте, хто в першу чергу нагнітає ситуацію навколо "Кінця Світу"?
- Завжди коли існувала наука, навколо існувала псевдо-наука, яка заробляла на антагонізмі, і дехто з них робить собі ім’я чи якісь інші дивіденди, чи будує бункери. Де страх і паніка, там завжди хтось на цьому нагріває руки. Цього року це класичний приклад того, як дійсно можна на цьому заробити гроші. Науковці до таких не належать, в нас є своя репутація, ми таким не займаємось. Ми навпаки намагаємося у різні способи довести людям, що все це брехня і ніякого кінця світу не буде. Тому що, на мій погляд, як науковця, та і просто громадянина України, це цинічно говорити про те, що буде кінець світу, відключення світла тощо. Та ж сама бабуся могла потратити гроші на ліки чи на якесь якісніше харчування, змушена купувати свічки, сірники, і думаючи, що це її врятує. Це просто, на мій погляд, цинічно і не правильно. Неодноразово мені телефонували політики та бізнесмени і питали, чи буде кінець світу. Я їх заспокоював і казав, розслабтесь.

- У деяких місцевостях, люди розуміють "кінець світу" як життя без електрики…
- Якщо світло зникне в оселях українців, то в цьому винуваті точно не майя, а місцева влада. Якщо це дійсно відбудеться, то це, або хтось пожартує у злий спосіб, або дійсно хтось на цьому додатково заробляє собі в кишеню.

- У вас десятки поїздок та експедицій на землі майя. Чи кожного разу Ви знаходите для себе відкриття?
- Звичайно, що дивує, особливо тоді, коли знаходять нові міста. Зокрема, у штаті Кінтана-Роо кілька років тому знайшли місто Ічкабаль. Знаходять чудові витвори мистецтва, храми, абсолютно невідомі вченим минулого. І тому, з впевненістю можна сказати, що золота ера вивчення культури майя лише починається. Ми вже можемо читати їхні письмена, ми вже знайшли величезну кількість стародавніх місць, залишається підготувати вчених і туди їх відправити. Маю надію, що наступного року чи у найближчі роки ми зможемо в Україні створити науково-дослідний центр з вивчення стародавніх мезоамериканских цивілізацій.

Марія Бірюкова
Телеканал новин "24"