"У списку перебувають організатори кольорових революцій по всьому світу: це Фінк Брайн, Алекс Росс. Це команда Михайла Саакашвілі, яка організовувала революцію троянд, це команда Марко Івковича, які організовували кольорову революцію в Югославії, яка практично нічим не відрізнялася від того, що відбувається сьогодні на Майдані", - пояснив народний депутат від Партії регіонів Олег Царьов.

У списку перебувають організатори кольорових революцій по всьому світу

По кожній особі рішення приймаються індивідуально, - СБУ

Марко Івкович, про якого згадує Олег Царьов, персона нон ґрата у Росії. Свого часу він керував організацією "Отпор", яка повалила сербського диктатора Слободана Мілошевича. У СБУ кажуть: жодних списків не існує. Рішення по забороні на в'їзд для кожного іноземця ухвалюють індивідуально і так званим списком Царьова не керуються.

"Ця інформація є інформацією з обмеженим доступом, та її утримувачем є органи Служби безпеки України. Ми можемо її вимагати, а вони зобов'язані нам надавати відповіді, але наскільки ґрунтовною буде ця відповідь, дуже важко сказати", - розповів Артем Лазарєв з Єдиної служби правової допомоги.

Російського опозиціонера Нємцова не пустили в Україну

Перед ким закриє двері Україна, вочевидь, стане відомо вже по факту. Наприклад, якщо когось затримають в аеропорту. Саме така історія трапилась з російським опозиційним політиком Борисом Нємцовим. Свого часу він був позаштатним радником президента Віктора Ющенка.

"Є ще лист, який стосується політиків, зокрема, Саріуш-Вольського, Кваснєвського, міністра закордонних справ Німеччини Вестервеллі та інших", - розповів заступник генерального директора з міжнародних питань Центру Разумкова Валерій Чалий.

Серед небажаних в Україні персон - громадяни Грузії

Грузинський журналіст Давид Какулія також не зміг потрапити в Україну. Його, як і Бориса Нємцова, зупинили в аеропорту. Не пустили сюди і директора зі стратегій та інвестиції групи компанії "Терра Фуд" Георгія Киквадзе. Обоє - фігуранти списку Царьова.

До цього СБУ наполягла, аби країну залишила знімальна група грузинського каналу "Табула". До слова, журналістів терміново попросили покинути Україну напередодні штурму Майдану у ніч на 11 грудня.

"Вранці у готель заявилися представники СБУ і міграційної служби, пред'явив посвідчення, перевірили мій паспорт, повідомили, що мені відтепер заборонено відвідувати Україну, я повинен покинути Україну у перебігу дня, через мою діяльність тут. Через те, що тут відбувається нібито серйозні правопорушення, типу захоплення державних будівель, спроба повалення влади", - розповів журналіст каналу "Табула" Дмитро Аваліані.

"Я написав до керівництва служби безпеки і вони так хитро відреагували, вони сказали: "Ну ми не давали вказівки, це так превентивно. Ми просто ходимо до іноземних журналістів, зокрема, грузинських попереджаємо, що, якщо вони будуть причетні до таких заходів, то ми точно їх протягом трьох діб вишлемо"", - сказав народний депутат від ВО "Батьківщина" Микола Томенко.

Михайло Саакашвілі повідомлень про заборону в’їзду не отримував

Екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі офіційних повідомлень про заборону на в'їзд не отримував. Хоча у розмові з журналістами 5 каналу зазначив, що під час останнього приїзду в Україну проблеми в аеропорту були.

Політолог Андреас Умланд теж фігурант списку регіонала. Зараз перебуває за кордоном і поки не знає, чи дійсно існує заборона щодо його перебування на Україні.

"Я останнім часом критикував російську політику щодо України і закликав Європейський союз ввести санках проти Росії, якщо Росія буде вводити санкції так звані захисні заходи проти України в разі підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС", - розповів політолог Андреас Умланд.

"Чи було таке в історії України? Так, було за часів Януковича зокрема, у 2010 році напередодні візиту Януковича до Німеччини, не пускали в Україну керівника фонду Аденауера Ніке Ланге", - пригадав політолог Олексій Гарань.

Ніко Ланге підтримував українську опозицію. За місяць до випадку в аеропорту опублікував статтю: "Перші 100 днів після зміни влади в Україні: авторитарні тенденції і зближення з Росією". Генпрокуратура тоді пояснила: перевіряли звернення Леоніда Кравчука, який нібито запідозрив Ланге у спробі втрутитися у внутрішні справи України.

"Оскільки фонд Конрада Аденауера, це фонд партії, до якої належить пані Меркель, то безумовно, це повністю зіпсувало атмосферу навколо візиту Януковича до Німеччини", - розповів політолог Олексій Гарань.

Заборони на в’їзд можуть зіпсувати репутацію країни

На заборону в'їзду своїх громадян на разі відреагувало посольство Грузії: звернулися до Міністерства закордонних справ з проханням пояснити ситуацію.

"Міністерство закордонних справ не має повноважень у тій сфері, а діяльність тих органів, які мають повноваження, я не коментую", - відповів міністр закордонних справ України Леонід Кожара.

"Це скоріше всього спеціальна така лінія, щоб послабить позиції й України, і керівництва України. Для того, щоб ізолювати у західному напрямі і відкрити більше можливостей на сході", - вважає заступник генерального директора з міжнародних питань Центру Разумкова Валерій Чалий.

Україна отримала на грантові проекти понад 3 млрд. євро

Сума грантів, які отримувала Україна від ЄС, не маленька. Як повідомив єврокомісар Штефан Фюле. З 1991 року набігло понад три мільярди євро. За однією з версій, автором списку опосередковано може бути колишній голова АП Леоніда Кучми Віктор Медведчук, позицію якого час від часу транслює депутат Царьов.

В основному авторитарні країни мають лише такі списки

Списки нев`їздних громадських діячів та журналістів має дуже обмежене коло країн. Наприклад, Росія заборонила в'їзд на свою територію 365 тисячам громадян, серед них - 20 тисяч українців.

"В основному авторитарні країни мають лише такі списки, бо вони бояться журналістів, бояться свободи слова і бояться аналітики", - сказав народний депутат України від ВО "Батьківщина" Микола Томенко.