Для журналістів 24 каналу і сайту "24" мемом внутрішнього користування давно стала цілодобова служба доставки раків, власники якої вліпили логотип каналу собі на вивіску. Вивіски були "обжартовані" нами з усіх сторін настільки, що жарти на цю тему встигли обриднути і стати несмішними.

Раки раками, але не всі спроби підлаштуватися під вивіску "24" можна сприймати із гумором. Особливо коли йдеться про інформаційну безпеку. Останнім часом до нас дедалі частіше звертаються із питаннями чи не зовсім вже заганяються співробітники наших регіональних підрозділів, коли публікують аж настільки неперевірені новини. Так от відповідаємо: то не ми! Використання цифри 24 у назві новинних ресурсів і посиланнях на них у наш час не рідкість і, певно, має натякати на те, що оперативну інформацію на цьому сайті можна знайти цілодобово. Але не всі сайти, які вдаються до такого прийому мають відношення до нас. Тому далі коротко про те, що не все те справжній сайт "24", що намагається виглядати схожим на нього.

Серед клонів сайту "24" є просто сумнівні сайти, які позиціонують себе як ресурси із "останніми новинами з України та світу", як, наприклад, newsonline24.com.ua та 24news.org.ua. Перший був створений під час анексії Криму у березні 2014 року, другий – на початку 2016-го. Власне, це все, що можна про них сказати – обидва видання не вказують ані фактичної адреси, ані контактних даних, ані реєстрації. Відповідно, жодної юридичної інформації за ті матеріали, які на них розміщуються, вони не несуть. Якщо погуляти по цих сайтах і покопирсатися у новинах, які там розміщені, то за гучними скандальними заголовками можна знайти матеріали, які дуже схожі на замовні, або є банальними фейками.

Є сайти, про які відомо набагато більше, і від того вони є ще неприємнішими. І не лише через корпоративну образу на те, що ці ресурси намагались заслужити довіру читачів, спекулюючи використанням бренду "24".

Так, активісти ГО "Оберіг" відстежили власників низки сайтів – 24ua-dnepr.com, 24ua-kharkov.com, 24ua-lviv.com, 24ua-rivno.com, 24ua-uzgorod.com, які зареєстровані на такого собі Івана Фокіна. Він, за даними активістів, тісно співпрацював із проросійськими організаціями і був другом Віталія Діденка. Останній, нагадаємо, належить до плеяди одеських редакторів-сепаратистів – Діденко був головним редактором сайту "Інфоцентр" та виступав за відокремлення Бесарабії. Під час обшуків цей чолов'яга так активно намагався втекти від співробітників СБУ, що вистрибнув з вікна і зламав ноги. Тому і не втік. Зрештою, суд засудив його до трьох років обмеження волі. Діденка, разом із ще однією організаторкою так званої "Народної ради Бессарабії" Оленою Гліщинською, обміняли на українців Геннадія Афанасьєва і Юрія Солошенко влітку 2016 року.

Але повернемось до Фокіна. До низки зареєстрованих ним сайтів також належать такі цікаві ресурси, як stringer.media (займався поширенням російської пропаганди та мав кураторів у Москві), uzhhorod.today, lviv.media,novosti-mk.org, vedomosti-ua.com, сайт сепаратистського проекту "Порто-франко" та сайт alternatiwa.net, що висвітлював діяльність проросійської організації, яка діяла у 2014 році в Одесі. За даними ГО "Оберіг", до цього ж списку сайтів належать і зареєстровані на Сергія Духота ресурси 24ua-odessa.com, 24ua-zp.com та zakarpatye.com.ua. Останній, до слова, поширював фейкову інформацію про "русинську автономію".

Тому ще раз нагадуємо: не все те сайт "24", що намагається ним прикидатись. Тому уважно перевіряйте, з яких джерел ви отримуєте інформацію, аби не стати об’єктом ворожих маніпуляцій. З урахуванням того, що інформаційні війська ворога не за активне байдикування зарплатню отримують, дотримання правил особистої медіагігієни має стати щоденною нормою.

Читайте також: 24 канал змінює супутник: інструкція з налаштування