"Стара" школа

Хатія Деканоідзе, реформаторка з Грузії, можна сказати, була натхненником створення абсолютно нової структури Національної поліції України. Вона разом зі своєю колегою, екс-заступницею глави МВС Екою Згуладзе практично з нуля розпочала реформу міліції і змогла добитися чималих результатів. Були сформовані нові підрозділи по всій Україні, на конкурсній основі набраний новий склад, проведена переатестація для співробітників міліції. Звичайно, не все було ідеально зроблено, але завдяки зусиллям Деканоідзе українці стали набагато позитивніше сприймати правоохоронців.

Деканоідзе звільнилася в листопаді 2016 року, причому зі скандалом. Основна причина – в роботу глави Нацполіції все частіше стали втручатися політики.


Чи під силу Князєву продовжити глобальні зміни в поліції, закладені Деканоідзе?

Її наступник 45-річний Сергій Князєв вважається представником "старої" школи. В органах він працює понад 20 років. За його плечима робота в різних регіонах країни. Зокрема, восени 2014 року, коли розпочалася активна фаза військового протистояння з Росією на Донбасі, Князєва призначили на посаду т.в.о. заступника начальника Головного управління МВС України в Донецькій області – начальника кримінальної міліції. Цю посаду він займав до літа 2015 року і був нагороджений орденом Данили Галицького "За особисту мужність і героїзм, проявлені при захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України".

У "домайданний" період Князєв досить тривалий час очолював міліцію Київської області – з 2008-го по 2014-й рік. Саме його підрозділ займався розслідуванням нападу на журналістку Тетяну Чорновол. Справа, у причетності до якої підозрювали, в тому числі, громадян Російської Федерації, розвалилися в суді. Сам Князєв говорить, що його підрозділ передав її на дорозслідування в Київ, хоча підкреслює, що вже тоді вважав "нечистою" версію про те, що то була звичайна "хуліганка".

Ще один неоднозначний момент професійної біографії Князєва – боротьба з так званою "бурштиновою мафією" в Рівненській області, куди його було призначено в квітні 2016 року. Призначення Князєва головою Нацполіції Рівного пов'язували з підозрою його попередника в "кришуванні" нелегальних видобувачів бурштину. Хоча великих успіхів у цьому напрямку Сергій Князєв не досяг.

Як він зазначив в інтерв’ю Соні Кошкіній у програмі "Лівий берег" на телеканалі "24", все гальмувалося, тому що навесні 2016 року саме активно йшла реформа Нацполіції, багато співробітників після переатестації були деморалізовані. Це, за його словами, призвело до тактичних і стратегічних помилок у взаємодії між органами поліції і населенням, що вилилося у відкритий конфлікт, коли були поранені співробітники поліції.

Спокій на вулицях і реформи

Під час свого представлення міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим Князєв наголосив, що його завданням і девізом є "непримиренна боротьба зі злочинністю та продовження реформ".

Ми повинні показати результати, за які не буде соромно перед громадянами нашої держави і потім вони подякують або скажуть "ні". На вулицях має запанувати спокій, українці повинні почуватися в безпеці у власних будинках. Переконаний, що ми впораємося з тими викликами сучасності, які нам сьогодні кидає і внутрішній кримінал, і зовнішній агресор,
– зазначив він.


Князєв обіцяє підвищити професіоналізм поліцейських, а якщо не захочуть, то змусити

Себе Князєв вважає чиновником, а не політиком, натякаючи на те, що планує займатися безпосередньо виконанням професійних обов’язків, а не піаром в ЗМІ. Швидких результатів новий глава Нацполіції не обіцяє.

Соціальна сторінка в нашій державі така, що я не впевнений, що в 2017 році буде корінний перелом у боротьбі зі злочинністю. Економіка зростає не так швидко, якщо взагалі ефективно зростає. Але не настільки, щоб змінилася кримінальна складова. Приміром, потрібні зміни в КПК, який, зокрема, не дозволяє попередньо арештовували крадія,
– зазначає глава НПУ.

Водночас Князєв підкреслює, що реформа саме Нацполіції (і до такої думки прийшли і юридичні експерти), йде більш швидкими темпами, ніж в інших підрозділах правоохоронної системи. Князєв також зауважує, що поки не може сказати достеменно, який спадок він отримав від Деканоідзе, але переконаний, що Нацполіція – не такий пропащий орган.

"Це бойовий орган, де люди в своїй більшості вмотивовані. Патріоти. Нас критикують, що ми погано реформуємося, але тут ключове реформи йдуть", – наголосив Князєв.

Однак, як підкреслює глава поліції, він ставить перед собою завдання навчити нових поліцейських професіоналізму, а якщо не захочуть, то Князєв пообіцяв їх змусити.

Однин з важливих суспільних викликів – боротьба з корупцією. В цьому сенсі висловлювання Сергія Князєва досить обережні. Особливе побоювання в нього викликає словосполучення "політична корупція". За його словами, є побутова корупція, коли чиновники нічого не роблять задарма, а є глобальна. Однак, що конкретно він розуміє під глобальною, Князєв не уточнив.

Кожна проблема має корупційну складову. Cherchez la femme. Але там потрібно жінку шукати, а у нас корупційну складову,
– додав новий голова НПУ.

Хоча, за його словами, зміна структури патрульної поліції привела до зменшення кількості випадків з вуличною корупцією в десятки разів. Навіть, говорить Князєв, уже "95 квартал" про це не жартує. Але в інших сферах корупція є. Зокрема, як зазначив Князєв, незаконне заволодіння автотранспортом – це прояв корупційної складової. Адже треба не тільки ловити самих виконавців, а прибрати тих, хто дозволяє легалізувати цей транспорт, готує високоякісні нові документи, перебиває номери тощо.

Не дуже "успішний корупціонер"

Примітно, що Сергій Князєв одночасно зі своїм призначенням опинився в центрі скандалу. Так, згідно його декларації, він володіє квартирою площею в 74,9 кв. м у Броварах, двома земельними ділянками в Київській і Житомирській областях на 1000 кв. м кожна. Їздить на Honda Accord 2008 року випуску і живе на зарплату, яка у 2015 році склала 67 184 гривень.

Але спостерігачі одразу підмітили один цікавий момент. Як написав журналіст Денис Бігус, в рамках проекту "Народне НАЗК " (Нацагентство з питань запобігання корупції) Сергія Князєва перевірили за реєстрами і виявили, що у самого Князєва немає практично нічого. А ось у такої собі Вікторії Князєвої – є, і багато чого.

Нерухомість. Причому період і географія покупок збігаються з призначеннями Князєва по різних областях. Я б сказав, що Вікторія Князева – дружина Сергія. Але в декларації він не одружений. Просто прізвища однакові і однією з квартир володіють спільно,
– пише він у Facebook.

Бігус підмітив цікавий збіг. Коли Князєв керував УВС Київської області – у Вікторії щороку з'являється по квартирі або земельній ділянці там. Після його призначання в Закарпатті вона також придбала квартиру в Ужгороді. Те саме в Києві.

Загалом, як повідомили ЗМІ, Вікторія Князєва володіє сімома квартирами і трьома авто, хоча бізнесом ніколи не займалася.

Під час ефіру "Лівого берега" Сергій Князєв відмовився коментувати це питання, зазначивши, що воно болюче і торкається не фінансової сторони, а особистих відношень.

Я не вважаю себе "успішним корупціонером" або успішним чиновником, щоб заробити таку кількість майна. Думаю, в свій час все стане на свої місця. Розумів, що щось таке може бути, але мені неприємно. Але я не втікаю, і я не боягуз,
– заявив Князєв.


Чи зможе Князєв побороти корупцію?

Цікаво, що на захист Князєва одразу кинувся радник міністра МВС Зіновій Шкіряк, який заявив, що це все належить колишній дружині Князєва.

Можу заспокоїти, ця інформація, м'яко кажучи, є необ'єктивною. Наскільки мені відомо, Сергій Князєв протягом багатьох років не живе зі своєю колишньою дружиною, тому всі ці домисли, думаю, треба залишити осторонь,
– сказав Шкіряк.

Але, звичайно, штамп в паспорті нічого не значить. І пояснення про розлучення аж занадто притягнуте за вуха. Нерухомість дружина Князєва могла придбати, ще перебуваючи в шлюбі. Тому голова комітету Верховної Ради з питань запобігання корупції Єгор Соболєв пообіцяв, що звернеться до НАБУ і САП з проханням перевірити декларацію і статки новопризначеного голови Нацполіції.

При цьому Соболєв відзначив, що НАЗК саботує перевірку електронних декларацій високопосадовців.

"НАЗК, чесно кажучи, взагалі не працює в напрямку перевірки декларацій, хоча це найважливіший для них напрямок – заради цього воно було створено. Вважаю, що вже пора визнавати їхню роботу незадовільною і думати, що робити з людьми, які отримують великі гроші, але не дають жодного результату", – зазначив нардеп.

Загалом, як кажуть, осад залишився. Хоча говорити чи прогнозувати результати роботи Князєва занадто рано, але певні застереження і питання вже з’явилися. Чому Сергій Князєв настільки обережний щодо проблеми політичної корупції, через яку, власне, і буксують всі реформи в Україні? Та й відповідь про майно колишньої дружини лише посилює підозри. З іншого боку – час покаже, наскільки вони були обґрунтованими. Нова Нацполіція в Україні справді гарний приклад того, що успішні і ефективні реформи у нас реальні. Головне, щоб їх не завалили "доброзичливі" чиновники і політики.

Читайте також: Відставка Деканоідзе: кінець епохи грузинських реформаторів